Bunyik emlékeztetett arra, hogy a területi autonómia megvalósítása egyik pillére a párt hármas autonómiakoncepciójának, ezt az elképzelést tíz éve tartalmazza a pártprogram. A VMSZ ugyanakkor egyelőre nem talált tárgyalópartnert elképzelése megvalósításához a szerbiai politikai porondon.
Bunyik szerint a magyar területi autonómia nem lesz törölve a pártprogramból, de a VMSZ összhangba hozza az elképzelést a valós lehetőségekkel, vagyis nem fogja elsőrendű célkitűzésének tekinteni, ha az elfogadhatatlan lesz a többi vajdasági és szerbiai politikai tényező számára. A politikus emlékeztetett arra, hogy a magyar területi autonómiával kapcsolatos elképzelést tartalmazza az az alkotmányos platform, amelyet a VMSZ eljuttatott a szerb parlamentnek.
"Ebben a platformban javasoljuk az alkotmány kidolgozóinak a köztársasági parlamentben, hogy Szerbia új alaptörvénye nyissa meg a kisebbségi nemzeti közösségek számára a területi autonómia lehetőségét. Azt várjuk, hogy a szerb parlamenttől lehetőséget kapunk arra, hogy bemutassuk elképzelésünket" - mondja a VMSZ alelnöke.
Bunyik Zoltán elutasította a Vajdasági Szociáldemokrata Liga elnökének, Nenad Canaknak az állítását, miszerint az etnikai területi autonómia ellentétes a vajdasági tartományi autonómia elvével, értelmetlenné teszi azt, megingatja a közép-európai régiót, és a vajdasági magyarok gettósodásához vezetne Észak-Vajdaságban.
Bunyik emlékeztet arra, hogy hasonló nyilatkozatok hangzottak el a kilencvenes évek elején, amikor megalakultak az első vajdasági magyar pártok, majd amikor felmerült a kisebbségi közösségek perszonális autonómiájának ötlete. Leszögezi, hogy több szintű autonómia is lehetséges, például olyan, mint a dél-tiroli - amely modell mellett síkra száll a VMSZ -, és a kisebbségek személyi elvű vagy területi autonómiája nem ellentétes a Vajdaság teljes területi autonómiájának megvalósításával.
MTI - fideszfrakcio.hu