A rendezvényen adták át először a Legenda-életműdíjat, amelyben négy alkotó részesült: Illés György, Tóth János, valamint az Egyesült Államokból ez alkalomra hazaérkezett Kovács László és Zsigmond Vilmos. A kitüntetést olyan operatőrök nyerhetik el, akiknek a munkássága évtizedeken át követendő példa volt, és akik az egész világon hozzájárultak a magyar filmesek megismeréséhez.
A jövő szerdán 91. születésnapját ünneplő, Kossuth-díjas Illés György nevéhez olyan filmek fűződnek, mint a Ház a sziklák alatt, a Pacsirta, a Szegény gazdagok vagy A Pál utcai fiúk. A szintén Kossuth-díjas Tóth János fényképezte a Szerelem, a Macskajáték és az Egy erkölcsös éjszaka című alkotásokat. Kovács László volt például a Szelid motorosok, a Maszk és a Szellemirtók operatőre. Zsigmond Vilmos a Steven Spielberg rendezte Harmadik típusú találkozásokért Oscar-díjat kapott, ő fényképezte továbbá a Szarvasvadászt és a Bánk bánt is. (A két alkotó 1956 novemberében együtt hagyta el az országot, táskájukban csaknem tízezer méter filmfelvétellel.)
A Magyar Operatőrök Társasága (HSC) másodszor hirdette meg az Aranyszem fesztivált, amelyen kilencven operatőr 121 filmje indult. Az alkotások tizenhat kategóriában versenyeztek.
A játékfilmek operatőrei közül Nagy András (A fény ösvényei) nyert. A Filmművészeti Egyetem kategóriájában Mészáros Katalint (Laci) díjazták; az alkotó a Panavision (a világ legelismertebb filmtechnikát forgalmazó cége) és a Sparks Film (a Panavision kizárólagos magyarországi képviselője) 60 ezer dollár értékű különdíját nyerte el: "filmtechnikát, kamerát, lencsét első, leendő játékfilmjének létrehozásához". A zenés klip kategóriában Garas Dániel (Máassar Fiyyi - Fadt Shaker) kapott elismerést. A dramatizált dokumentumfilmek csoportjában Várkonyi Sándort (Álomturné) tüntették ki. A zenés film kategóriában Nemes Tibor (A kékszakállú herceg vára) részesült díjban. Természetfilmek fényképezéséért Mosonyi Szabolcs (Gyapjas pille - Hernyók a pokolból) vehetett át elismerést. A szórakoztató magazinok versenyében László Zsolt (Megasztár), a hírmagazin kategóriájában Szobrász András (Filmhíradó 51.), a közművelődési sorozatok készítői közül Nemescsói Tamás (Jelenlét aranyban), míg a reklámfilm kategóriában Tóth Zsolt (Törley) nyert. A tévéfilm kategóriában Szatmári Péter (A Nagy Könyv - 1984), a kísérleti filmek alkotói közül Kardos Sándor (Résfilm), a kisjátékfilmek versenyében Keményffy Tamás (Most látszom, most nem), a dokumentumfilmek kategóriájában Gózon Francisco (Amari Kris), a koprodukciós-nemzetközi játékfilmek csoportjában pedig Pados Gyula (Sorstalanság) vehetett át elismerést.
A szervezet az ez évi fesztiválra összeállított egy listát arról a tizenkét filmről, amelyet a magyar filmművészetben kiemelkedő, korszakos operatőri munkának tart.
MTI - fideszfrakcio.hu