fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A miniszterelnöki mellébeszélésnek is van határa
2005. november 3., 11:09
Van néhány alapvonása a gyurcsányizmusnak, amit világossá kell tennünk. Az egyik ilyen vonást a pszichológiatudomány már réges-rég feltárta: állítsd pontosan az ellenkezőjét annak, amit teszel, és az ellenfeledet vádold meg azzal, amit valójában te csináltál - nyilatkozta a Heti Válasznak Deutsch Tamás.

Éppen három hete ígérte meg, hogy feljelenti Gyurcsány Ferencet a Szalay utca 4. szám alatti épülettel kapcsolatos értékesítési, felújítási ügyletek miatt.

Már eleget tettem Gyurcsány felszólításának, és bejelentést tettem a Legfőbb Ügyészségen.

Nem azért húzta idáig a dolgot, mert lekötelezettje a kormányfőnek? A Népszabadság is megírta, hogy 1989-ben Gyurcsány hozta haza önt a Skodájával egy vidéki fórumról.

Ezt azért túlzás volna lekötelezettségnek nevezni. De elárulom, anno Szilvásy György, a miniszterelnök jelenlegi kabinetfőnöke is hazahozott a KISZ-es szolgálati autójával Miskolcról. Így volt ez akkortájt: az ifjú kommunisták szolgálati vagy magánautóval érkeztek, mi, fiatal demokraták meg stoppoltunk, vonatoztunk.

Az 1998-as választások előtt ön volt a Tocsik-ügy gazdája, sokak szerint részben ennek köszönheti a Fidesz az akkori győzelmét. Pártja nemrég az Apró-Gyurcsány érdekkör meggazdagodását vizsgáló bizottságba delegálta.

Ez korántsem jelenti azt, hogy én lennék a Fidesz örökös vizsgálóbizottság-felelőse. Nem szeretnék sem bicskanyitogató módon beképzelt, sem álszerény lenni; talán nem tévedek túl nagyot, ha azt állítom, viszonylag meggyőzően tudok érvelni a közéleti vitákban. Szép magyar kifejezéssel: a jól kommunikáló politikusok közé tartozom.

Az a hír járja, az Apró-Gyurcsány tematika mellett a Ferihegyi repteret üzemeltető Budapest Airport Rt. eladása elleni kommunikációs offenzívát is ön viszi majd a Fideszben. Két nagy falat - kétévnyi hallgatás után.

Kétségtelen, sokféle témában fogok megszólalni, bőven lesz szerepem a kampányban, de nem szeretnék a Fidesz pártfőügyésze lenni. Ám van néhány alapvonása a gyurcsányizmusnak, amit világossá kell tennünk. Az egyik ilyen vonást a pszichológiatudomány már réges-rég feltárta: állítsd pontosan az ellenkezőjét annak, amit teszel, és az ellenfeledet vádold meg azzal, amit valójában te csináltál. Gyurcsány Ferenc meggazdagodása javarészt az üzleti és közösségi tisztességet sértő ügyletekről szól. És erre mit tesz? Agresszív, moralizáló szózatokkal inti rendre, vádolja meg politikai ellenfeleit. Ilyen helyzetben indulat nélkül, dokumentumokkal alátámasztva kell kimondani: a miniszterelnök úr lízingelős-visszabérlős előélete az, ami erkölcsi és jogi normákba ütközik, nem pedig másé.

A Tocsik-ügy felgöngyölítésekor önt mindenki szeplőtelennek tartotta. Sportminiszterként azonban a neve mellé tapadt a stadionbeléptető rendszerek esete, ami - a mai kormányerők szerint - milliárdos vagyoni hátrányt okozott a tárcának. Tud még hitelesen vagyonőrködni?

Vagyonőr sem szeretnék lenni. Csak úgy érzem, a miniszterelnöki mellébeszélésnek, vetítésnek, valóságelferdítésnek is van határa. Egyébiránt - bár nem vagyok hibátlan - politikusként soha nem követtem el tisztességtelen, erkölcstelen és főleg: törvénybe ütköző cselekedetet. Állítólag a rablóból lesznek a legjobb pandúrok, én legfeljebb pandúrból lett pandúr vagyok. Persze a beléptetőrendszer ügye ettől még hiba, mérlegelésbeli tévedés volt. Ám semmiképpen sem bűn. Nagyon jó dolgot akartunk csinálni; túl jót. Túlzás volt ötmilliárd forintot fordítani csúcstechnikára - még akkor is, ha egyébként ez a jövő. Magas labdát adtunk az ellenfeleinknek.

Tocsik Mártát felmentette a bíróság a csalás vádja alól. Ő is elmondhatja: legfeljebb hiba volt, amit tett, de nem bűn.

Miután Magyarországon lényegében nincsenek élő, mindenütt eleve ható közösségi etikai normák, jogi ítéletek pótolják a morális ítéleteket. Csak az "ártatlan", akit bíróság ment fel, és csak az "bűnös", akit a hatóságok elmarasztalnak. Elhomályosul a valóság, vagyis az, hogy lehet valaki tisztességtelen akkor is, ha nem ütközik jogszabályba a cselekedete. Amikor Gyurcsány Ferenc arra utasít, hogy jelentsem föl, ha valamit gyanúsnak találok, ugyancsak a normák nélküli világhoz asszisztál. Csak egyetlen esetben tudja elképzelni magáról, hogy vétett: ha őt magát jogilag elmarasztalják.

A fidesz.hu honlapnak azt nyilatkozta: az elmúlt két-három "háttérbe húzódós" évben volt alkalma szembenézni saját hibáival, tévedéseivel. Ezt nyilvános gyónásnak kell tekintenünk?

Az elmúlt években kettővel hátrébb léptem. Pontosabban: az Országgyűlés alelnökeként úgy maradhattam benne a politika vérkeringésében, hogy közben lehetőségem nyílt tapasztalattá érlelni azokat az élményeket, amik 1988 óta értek. Valóban, követtem el hibákat.

Hallgatjuk.

Harminckét évesen nem voltam készen arra, hogy miniszter legyek. Pedig volt olyan velem egykorú barátom, aki figyelmeztetett: megtisztelő a feladat, de nemet kellene rá mondanom.

Miért hiba fiatalnak lenni?

Dehogy hiba, csak én nem voltam készen a feladatra. Az Ifjúsági és Sportminisztérium jó munkát végzett - erre büszke is vagyok -, de a türelmetlenségem gyakran nem vezetett sehova. Sokan látták, hogy helyes célokért küzdünk, mégis ellenünk fordultak. Nem vettem figyelembe, hogy vannak dolgok, amiket nem lehet az erő pozíciójából megoldani - csakis megértéssel.

Ez az, amit Pokorni Zoltán hübrisznek, gőgnek nevezett a júniusi Fidesz-kongresszuson?

A Fidesznek volt gőgös arca is. Nem vonhatom ki magam a felelősség alól.

Gondolt arra, hogy esetleg nem lesz visszaútja a politika élvonalába?

Nem, ugyanis nincs hova rohannom. Jövőre még csak 40 éves leszek. Szépen, idővel, ha mások is úgy gondolják, készen állok az újabb nagy feladatra.

Mostani visszatérése, vizsgálóbizottsági debütálása nem jelenti egyben az új Fidesz-vezetők kudarcát? Az elmúlt hónapokban, években több tagozatvezető, frissen talált alelnök és ifjú reménység is arctalan maradt.

Bár édesanyám óvott attól, hogy kérdésre kérdéssel feleljek, most nem tudom megkerülni. Nem az a normális, ha egy pártban a teljesítmény számít, és nem a tagkönyv frissessége vagy régisége alapján osztják a feladatokat?

Tehát sokan teljesítettek rosszul.

Olyan párt aligha volt a történelemben, ahol mindig mindenki jól teljesített. Az emberek hibáznak. Hibáztunk mi is; én is, Orbán Viktor is, Pokorni Zoltán is, Áder János is, a többiek is. Ki többet, ki kevesebbet.

Él még egyáltalán a legendás ötös fogat? Szájer József európai parlamenti képviselő lett, Kövér Lászlót párton belülről is igyekszenek már csitítani, ön pedig - VII. kerületi elnökként - kifejezetten alacsony pártfunkciót visel. Csak Orbán Viktor és részben Áder János van a helyén.

A Fidesz most 18 éves. Megéltük a rendszerváltoztatást, voltunk kormányzó párt, s mára szélesebb a bázisunk, mint valaha. Nyilván kihatott a belső informális viszonyokra, hogy tagoltabb, nagyobb szervezet lettünk.

Újra teljes a bizalom ön iránt? Mert hát nemrég furcsa ügybe keveredett. Fidesz-tagnak ajánlotta a kacskaringós előéletű Garabits Károlyt, aki azóta elnökségi tagságig vitte a VII. kerületi szervezetben.

Többen is vannak, akik korábban az MSZP-vel rokonszenveztek, magukat ma is baloldalinak, szociáldemokratának mondják, de a Fidesz felé fordultak.

Ám Szűrös Mátyástól és Csintalan Sándortól idegen az a vízió, amit Garabits villantott fel a HVG-ben. Azaz hogy bízik benne, megéli még a nagykoalíciót.

Tőlem, s bizton gondolom, a Fidesz-tagok 99,8 százalékától ugyancsak idegen ez a vízió. Ám európai néppárt lettünk, amely senkitől sem követelheti meg, hogy a taggyűlésre érkezve adja le véleményét a ruhatárba. Nem szerencsés persze - hovatovább: hülyeség - a sajtóban előrukkolni ilyesfajta teóriákkal.

"A Fidesz-kormányzattal az volt a bajom, hogy közpénzekből alakította ki saját klientúráját" - egy újabb idézet Garabits Károlytól. Igaz, ez még a 2002-es termésből való.

Maradjunk annyiban: a politikai érzék nem erőssége Garabits úrnak.

Mi az erőssége?

Remek szervező, a VII. kerület egyik Fidesz-jelöltje, Kecskés Gusztáv mellett kampányfőnökként kamatoztathatja rátermettségét.

Nem a pénze miatt szeretik? Elvégre tucatnyi étterem- és szerencsejátékgép-üzemeltető cégben tulajdonos.

Egy olyan emberről beszélünk, akinek volt bátorsága váltani, vállalva az ezzel járó támadásokat. Nem kívülről, sundám-bundám, odacsúsztatott pénzecskével, ezzel-azzal akar segíteni - tudja, hogy ez nem járja mifelénk -, hanem a kétkezi munkáját ajánlotta fel nekünk.

Más. A bulvárlapok nem titkolt gúnnyal igyekeznek kiteregetni az ön magánéleti váltásait. Egyáltalán: jól érzi magát egy konzervatív pártban?

A Fidesz polgári néppárt, melyben igen jól érzem magam. Átlagos embernek számítok azzal, hogy a második házasságomban élek. Soha semmit nem tagadtam le, talán ezért tudok minden reggel a tükörbe nézni. Első házasságomból három gyermekem van, egy házasságon kívüli kapcsolatból is gyermekem született, ma pedig együtt neveljük feleségemmel az ő két gyermekét.

Ön az egyetlen parlamenti alelnök, aki nyakkendő nélkül is felmerészkedik a pulpitusra. Hogy érzi magát a dress-code-okat fogalmazó Mitnyan György pártjában?

Ebben a kérdésben nem értek egyet Mitnyan György barátommal. Elegáns ingben és zakóban is meg lehet adni a Háznak, a hivatalnak kijáró tiszteletet - és persze lehet valaki rosszul öltözött, slampos akár öltönyben, nyakkendőben is.

A magánélete, a Garabits-ügy vagy a hegyvidéki polgármester öltözködési "törvénykezése" önmagukban csip-csup esetek, a médiában mégis könnyedén felerősödnek, és a Fideszt koptatják.

Ezért kell a szívünkre hallgatni, és ésszel élnünk.

hetivalasz.hu - fideszfrakcio.hu