Az EKB csütörtökön - a piaci konszenzusnak megfelelően - változatlanul hagyta a 2003 júniusa óta 2,00 százalékon álló irányadó rátáját, a változó kamatú repotenderhez rendelt kéthetes refinanszírozási kamatminimumot, amelyen a kereskedelmi bankok repoigényeit elfogadja.
A Barclays Capital, a City egyik vezető befektetési háza azonban csütörtöki feltörekvő piaci elemzésében 40 százalékos esélyt jósolt annak, hogy az euróövezet központi bankja már decemberben kamatot emel. Ha ez csak negyed százalékpontos emelés lesz, attól a közép-európai négyek - Magyarország, Szlovákia, Csehország és Lengyelország - adósságpiacán aktív konvergencia-alapok portfolió-beáramlásai még valószínűleg élénk ütemben emelkedhetnek, nagyobb mértékű EKB-szigorítás azonban már "kétségtelenül fájna" ennek a térségnek, áll a Barclays Capital elemzésében.
Az egyik legnagyobb, nem befektetési banki jellegű londoni gazdaságelemző cég, a Gazdasági és Üzleti Kutatások Központja (CEBR) is azt jósolta a kamatot változatlanul hagyó csütörtöki EKB-döntés után, hogy az egyelőre tartós mozdulatlanság ellenére "most már nagyon valószínű" egy rövid időn belüli euróövezeti kamatemelés, mivel a valutauniós gazdasági adatok az elmúlt hónapokban mind erőteljesebbé váltak, miközben az infláció gyorsult.
Németországban az üzleti bizalmi mutató októberben ötéves csúcspontra emelkedett, és javul Franciaországban és Olaszországban is.
Jóllehet a tizenkét havi infláció valamelyest hűlt októberben az euróövezetben - átlagosan 2,5 százalékra a szeptemberi 2,6 százalékról -, a valutauniós pénztömeg-indikátor, amelyet az EKB a jövőbeni infláció előrejelzőjének tekint, a múlt hónapban 2003 júliusa óta nem látott éves ütemben nőtt, áll a CEBR csütörtöki londoni elemzésében.
A cég szerint a kamatemelési várakozást alátámasztja a magas energiaárak miatt magasabb bérkövetelések kockázata is.
A CEBR szerint a szigorítási kilátásokat korlátozza ugyanakkor az eurógazdasági növekedés változatlanul törékeny mivolta. A kutatóközpont az idén 1,4 százalékos euróövezeti növekedéssel számol, miközben az Egyesült Államoknak 3,4, Japánnak 1,9 százalékos növekedést jósol.
Ebben a környezetben a londoni elemző cég indokoltnak nevezte, hogy az EKB egyelőre vár a kamatemeléssel a még meggyőzőbb gazdasági adatokra.
A Moody's Investors Service londoni elemzése szerint vannak arra utaló jelek, hogy a majdani német nagykoalíciós partnerek megállapodhatnak az áfa 16 százalékról 18 százalékra emelésében, és ebben a helyzetben a német szakszervezeteknek nem marad egyéb lehetőségük, mint nagyobb béremelés követelése. A nemzetközi hitelminősítő szerint bármely nyomásemelkedés a bérfronton jó eséllyel cselekvést igényelne az EKB részéről, mégpedig "inkább előbb, semmint utóbb".
MTI - fideszfrakcio.hu