A megkérdezettek döntő többsége szeretné, ha létrejönne a kolozsvári állami egyetemen a természet-, humán-, valamint a társadalom- és gazdaságtudományi kar. Az ívek összesítése után az aláírásokat az egyetem szenátusa elé terjesztik, és kérik a magyar karok létrehozását.
Az aláírást kezdeményezők szerint a karokat három-négy hónapon belül létre lehet hozni, mivel arra utaló jeleket is kaptak, hogy a szenátusban román részről is vannak, akik támogatják ezt a tervet. Közölték: ha nem sikerül eredménnyel járni, és negatív választ kapnak a szenátustól, akkor az RMDSZ támogatását kérik, hogy kormányrendelettel oldják meg a kérdést. Hozzátették: a két megoldás közül az első lenne a kívánatos, mivel az egy alulról felfele történő építkezési folyamatot jelentene.
A szervezők ismertették a Bolyai Egyetemért három héttel ezelőtt szervezett tüntetéslánc eredményeit. Kovács Lehel szerint a Kolozsváron, Nagyváradon, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön szervezett megmozdulásokkal elérték céljukat, hiszen a BBTE vezetőségének, valamint a politikumnak a figyelmét sikerült az önálló egyetem ügyére terelni. Emellett rendeződni látszik a kolozsvári állami egyetemen az intézménynevek többnyelvű feliratozása is, de nemzetközi érdeklődést is sikerült kiváltani a tüntetésekkel.
A szervezők hangsúlyozták, hogy elsődleges feladatuknak tekintik a BBTE-n tervezett magyar karok létrehozásának szorgalmazását. Ezzel a céllal az RMDSZ is egyetért. Markó Béla, az RMDSZ elnöke korábban éppen Kolozsváron fejtette ki, hogy az RMDSZ szerint nem feltétlenül a BBTE szétválasztása a helyes megoldás, hiszen a kolozsvári állami egyetemen elsősorban önálló magyar tanszékek és karok létrehozása a fontos.
MTI - fideszfrakcio.hu