A bizottság említett értékelése szerint kérdésessé vált, hogy tartható-e a deficitnek a szerződésben előírt, a bruttó hazai termékhez (GDP) képest 3 százalékos referenciaérték alá történő csökkentésére szabott 2008-as határidő, miután a kormány által 2005-re és 2006-ra kitűzött államháztartási hiánycélokat Magyarország várhatóan távolról sem éri el. A kormány nemrégiben maga is jelentősen megemelte deficitvárakozásait, miután az unió statisztikai hivatala jelezte, hogy másképp számolja a hiányt, és beszámítja abba az állami-magán közös beruházások keretében lebonyolított autópálya-építések költségeit is.
A miniszterek sürgették Magyarországot, hogy minél előbb tegyen intézkedéseket a hiány csökkentésére. Úgy vélték azonban, még teljesíthetők a 2008-as célkitűzések, amelyek révén Magyarország 2010-től bevezetni tervezi az uniós közös pénzt. A keddi döntés nyomán a brüsszeli végrehajtó testület, illetve a pénzügyi tanács a jövő év elején újabb ajánlásokat fogalmaz meg Magyarország számára. Magyarország mindeddig az egyetlen az új EU-tagállamok közül, amely nem teljesítette a deficittel kapcsolatos ajánlásokat.
A találkozó előtt már több nyilatkozó értésre adta, hogy az unióban nem tartják elegendőnek a hiánycsökkentéssel kapcsolatos ajánlások teljesítésére tett magyar erőfeszítéseket. Jean-Claude Juncker luxemburgi pénzügyminiszter szerint az euróövezethez tartozó országok előző esti tanácskozásán is aggodalmakat fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban. Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter kedden csalódottnak mondta magát, mert Magyarország teljesen figyelmen kívül hagyta az ajánlásokat. Budapestnek most már cselekednie kell - szögezte le az osztrák miniszter.
MTI - fideszfrakcio.hu