fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európai támogatásoktól eshet el az ország, ha nem lesz változás
2005. november 8., 14:51
Szóba került már az Európai Unió több illetékes testületében annak lehetősége, hogy Magyarország uniós támogatásokat, kohéziós pénzeket veszíthet el, ha sorozatosan nem tesz eleget az államháztartási hiány leszorítására vonatkozó brüsszeli ajánlásoknak - adta értésre az EU-tagországok pénzügyminisztereinek a magyar deficittel kapcsolatos döntését követően tartott sajtótájékoztatón Joaquín Almunia, a brüsszeli bizottság pénzügyi felelőse kedden.

A spanyol illetékes elmondta, hogy ennek a lehetőségnek a létezéséről már szó esett a tagországok magas rangú képviselőiből álló - főként a pénzügyminiszteri találkozókat előkészítő - testület, az úgynevezett Gazdasági és Pénzügyi Bizottságában, illetve az Európai Bizottságon belül is. A kohéziós támogatok kérdése mindazonáltal nincs közvetlen kapcsolatban a deficithelyzettel: Almunia már korábban kifejtette, hogy a támogatások esetleges csökkentése teljesen más eljárást igényelne, mint amilyen az államháztartási deficitre vonatkozik. Ez nem automatikusan igénybe veendő eszköz még akkor sem, ha az ajánlások be nem tartására többször sor kerül - ismételte most meg.
Mivel Magyarország nem euróövezeti tagország, a tartós hiánytúllépés esetén az uniós szerződésben biztosított szankciókkal semmiképpen nem lehet élni ellene - tette hozzá. Az eurózónás államokat végső soron akár tetemes pénzbírsággal is sújthatják, ha hiányuk tartósan meghaladja a bruttó hazai termék 3 százalékát. A miniszterek előzőleg jóváhagyták az Európai Bizottság múlt heti helyzetértékelését, amelynek egyik eleme Almunia szerint, hogy Magyarország nem tett eleget a korábbi uniós ajánlásoknak. A biztos megismételte, hogy a magyar helyzetet az idei tervekben mutatkozó csúszások és az autópálya-építés költségeivel kapcsolatos statisztikai adatok átcsoportosítása miatt kellett újraértékelni. A bizottság nagyon aggódik a magyar helyzet miatt, és a tagországok az értékelést jóváhagyva osztották ezt a véleményt - szögezte le Almunia. A pénzügyi biztos azt is közölte, hogy a jövő év elején kiadandó új ajánlások szigorúak lesznek, és ezúttal határozott elvárást fognak tartalmazni arra vonatkozóan, hogy a kormány maradéktalanul tartsa be őket. "Fel fogjuk hívni a magyar hatóságok figyelmét, hogy felelősek az ajánlások betartásáért", és további erőfeszítéseket kell tenniük a deficit leszorításának érdekében - hangoztatta. Almunia azt az októberben már elhangzott intelmét is megismételte, hogy a negatív magyar fejlemények kedvezőtlen gazdasági hatással lehetnek a térség néhány más országában is, például az árfolyamokra és a tőzsdéken - ennek jelei már tapasztalhatók, tette hozzá. Gordon Brown brit pénzügyminiszter - a pénzügyi EU-tanács soros elnöke - a sajtóértekezleten nem kívánta kommentálni a tanács határozatát a magyar deficit ügyéről.

A tanácskozás kapcsán tett nyilatkozatokban ugyanakkor több miniszter megjegyzést fűzött a magyar helyzethez. Jean-Claude Juncker luxemburgi kormányfő az euróövezethez tartozó 12 ország pénzügyminiszterének előző esti tanácskozásáról beszámolva úgy vélte, a magyar helyzet "egyértelmű aggodalom tárgya" az eurócsoportban. Karl-Heinz Grasser osztrák pénzügyminiszter csalódottnak mondta magát, mert Magyarország "teljesen figyelmen kívül hagyta az ajánlásokat". Budapestnek most már cselekednie kell - szögezte le az osztrák miniszter.

MTI - fideszfrakcio.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Kemény kormánybírálat az EU-ból