A szövetség elnöke, aki egyben miniszterelnök-helyettes is, kedden emlékeztetett: a kormány teljes felelősséggel vállalta, hogy elfogadtatja a kisebbségek jogállásáról szóló törvényt a parlamentben. Ha nem sikerül, az megkérdőjelezheti a kormányzati szövetség létét.
Előző napon ugyanis a képviselőház állandó bizottsága úgy döntött: nem tárgyalja sürgősségi eljárásban a kisebbségi törvénytervezetet. A romániai magyar sajtó egy része ezt úgy értelmezte, hogy a kormánykoalíciónak az RMDSZ által kidolgozott jogszabállyal kapcsolatos egyezsége ismét zátonyra futott.
Az említett bizottságnak ugyanis hétfőn kellett döntenie, milyen formában kerül a parlament elé a romániai kisebbségek jogállását szabályozó tervezet. Mint a kolozsvári Szabadság emlékeztetett, a múlt héten az RMDSZ törvényhozói még abban reménykedtek, hogy a jogszabály csak formai követelményi elbírálás alá esik majd, ezért kérte az alsóház bizottsága a jogszabályt kiegészítő dokumentumokat. Ezeknek a megfelelési táblázatoknak azt kellett volna tisztázniuk, hogy ez a tervezet milyen uniós normákhoz igazítja konkrétan a román jogrendet. (Korábban Calin Popescu Tariceanu miniszterelnök levélben kérte az állandó bizottságtól, hogy sürgősségi eljárásban vitassa meg a képviselőház a tervezetet, mivel annak elfogadását az unió is sürgeti).
Mindezek ellenére a testület 9 támogató és 4 ellenszavazattal a szokásos eljárás mellett döntött. Ez azt jelenti, hogy harminc nap áll a szakbizottságok rendelkezésére, hogy elemezzék a jogszabályt, és csak egy hónap után kerülhet a tervezet a plénum elé.
A bizottság végül nem kapta meg a kormánytól a megfelelési táblázatokat. Adrian Nastase, a képviselőház elnöke elmondta: ezt a kiegészítő anyagot nem is lehetett elkészíteni, mivel az EU-ban nem léteznek közös kisebbségügyi szabályozások, minden állam saját törvénykezést alkalmaz a többség-kisebbség viszonyában.
Nastase nyilatkozatából kiderül - írja a Szabadság -, hogy az RMDSZ még így is jól járt, hiszen a döntés lehetett volna szigorúbb: a szakbizottsági elemzés akár 45 napig is eltarthatott volna.
Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a döntés után kifejtette: a szövetség törvényhozói elégedetlenek a történtek miatt, mivel ők 20 napos határidőt javasoltak a tervezet szakbizottsági jelentésének elkészítésére. Végül Nastase házelnök harmincnapos javaslatát fogadták el.
Puskás Bálint háromszéki RMDSZ-es szenátor egyik nyilatkozatában leszögezte: ha az alsóház törli a tervezetből a kulturális autonómiára vonatkozó fejezetet, akkor az RMDSZ-nek már nem lesz szüksége a kisebbségi törvényre. Az MTI-nek e nyilatkozatra utaló kérdésére Markó Béla is úgy fogalmazott: a kisebbségek jogállásáról szóló törvénynek valóban a kulturális autonómiáról szóló fejezete alkotja a lényegi elemét.
A miniszterelnök-helyettes becslése szerint két-három hónapba is beletelik, hogy átmenjen a törvény a testületben. Ezt ki lehet várni, kérdés azonban, hogyan végződik az egész. A szenátus korábban visszautasította a tervezetet, a képviselőházban viszont az RMDSZ erősítést kaphat az ott helyet foglaló 18 kisebbségi (nem magyar) képviselőtől.
Az RMDSZ nem fenyegetőzik azzal, hogy kilép a koalícióból, ha a törvény esetleg megbukik - mondta Markó, emlékeztetve, hogy egy ilyen kilépés révén megszűnne a kormányképes többség Romániában, akkor pedig előrehozott választásokra kerülne sor. De kétségtelen, hogy ha nem sikerül végigvinni a törvényt, akkor bizonyos értelemben megszűnik a koalíció - tette hozzá. "Most már azonban mindannyian egyirányú utcában vagyunk, ahonnan nem lehet és nem is szabad visszatérni" - hangsúlyozta Markó Béla.
MTI - fideszfrakcio.hu