A rendezvény súlyát növelték jelenlétükkel a legnagyobb délvidéki magyar párt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) vezetői.
A honvédtalálkozó színhelye a délvidéki magyarság kulturális központja, a szabadkai Népkör díszterme volt. A rendezvény szervezője a Nyitott Távlatok nevű civil szervezet volt, fő támogatója pedig a Magyar Szó című újvidéki napilap és a Hét Nap szabadkai hetilap volt. A találkozó előtt rendőrök igazoltattak a Népkör előtt több személyt, jobbára a rendezvényre érkező idős honvédeket.
Az egybegyűltek előtt felszólalva Kudlik Gábor főszervező "a megbékélést és a megbocsátást" fogalmazta meg a honvédtalálkozó üzeneteként. Arról beszélt, hogy manapság amerikai, brit, francia és német veteránok szerveznek találkozókat, amelyeken nem "a vesztesek és a győztesek rivalizálásáról van szó". Oroszország és Ukrajna is megnyitotta levéltárait, gondozza a területén elesett összes katona sírját. Szerbiában viszont mindez egyelőre nem lehetséges, és még mindig "horthysta fasisztáknak" mondják a magyar honvédeket.
Kókai Péter, a Magyar Szó főszerkesztője azt hangoztatta, hogy a vajdasági magyarság hosszú időn át nem vállalhatta a történelmének egy részét, ezért a rendezvény szervezői adósságot törlesztenek "a történelem élő tanúival", a honvédekkel szemben.
Az idei találkozón hivatalosan képviseltette magát a VMSZ, de más magyar párt képviselőjét nem látott a találkozón az MTI tudósítója. Felszólalt Dudás Károly, a párt alelnöke - a Hét Nap főszerkesztője - és Kern Imre ügyvezető alelnök. Kern leszögezte, hogy a XXI. század Európájában nem lehet a szőnyeg alá söpörni a történelmet.
"Meddig kell még hazudni, meddig kell még kettős mércével szemlélni a hatvan évvel ezelőtt történteket? Egy nemzetet soha sem lehet kollektív bűnössé nyilvánítani. Ki kell állnunk a szerbség elé és felhívni erre a figyelmét..." -hangoztatta Kern Imre, aki szerint a VMSZ elvárja a magyar államtól, hogy "törődjön saját katonáival", ismerje el, hogy ők is harcoltak a magyar haza
becsületéért.
A résztvevők egyöntetű egyetértéssel fogadták Dudás Károly kezdeményezését, aki a szervezők nevében javasolta a magyar kormánynak, hogy a jövőben Magyarország ugyanolyan elbánásban és kitüntetésekben részesítse a délvidéki magyar honvédeket, mint az anyaországiakat. Az a javaslat is tetszésre talált, hogy jövőre Magyarországon szervezzék meg a honvédtalálkozót.
Az emlékrendezvényen történészek tartottak előadást, a honvédek ismerkedtek egymással, felelevenítették a hatvan évvel ezelőtti vérzivataros eseményeket. A szerb sajtó képviselőinek alkalmuk volt hallani, hogy a magyarok merőben másként ítélik meg a veteránok szerepét a háborúban, mint a szerbiai közélet nagy része. A tavaly május 7-én első ízben tartott honvédtalálkozó - amelyet a Magyar Szó szervezett újvidéki székházában - hullámokat vetett a szerbiai és a vajdasági politikai porondon. Politikusok és pártok sokasága ítélte el a megemlékezést, a rendőrség kihallgatta a találkozó főszervezőit, a Magyar Szó vezetői ellen fegyelmi eljárás indult.
Dudás Károly közölte az MTI-vel, hogy a VMSZ a megbékélés és a történelemmel való szembenézés szellemében és reményében támogatta a honvédtalálkozót, "nem tehet mást", és büszkén vállalja az esetleges jövőbeni támadásokat.
MTI - fideszfrakcio.hu