fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Verbum cordis
2005. november 13., 18:07
Szent Ágoston és a középkori nyelvfilozófia így nevezte azt a titkos belső nyelvet, amivel az ember az angyalok közvetítésével vagy közvetlenül beszél Istenhez, emberi szavak nélkül, tiszta lélekkel. Egy ilyen nyelvet keres és beszél páciensei szerint ember és ember, ember és Isten közt Papp Lajos szívsebész professzor is, aki azt vallja, hogy a gyógyításban az orvos részéről az empátia, a másik ember problémájának, létének megértése, a beteg részéről pedig a harmónia és az öngyógyítás a legfontosabb.

Gajdos Zsóka interjúja

Amikor az ősi otthonból elűztek bennünket, a házból, amelyet 1893-ban az ükapám épített, három és fél éves voltam - emlékszik vissza gyermekkorára. Abból a korból emlékem nem maradt, a házat és annak a környezetét a gyerekkor fantáziája, a szülők és nagyszülők gyakori elbeszélései megszépítették. 1957-ben kerültünk vissza az ősi házba, Aranyosgadányba, a Pécstől kilenc kilométerre lévő faluba. Mi hárman fiútestvérek a felfedezés izgalmával léptük át a küszöböt, és csodaként éltük meg a visszatérés minden pillanatát. Ez az ősi kúria a szüleim halála után is meg fog maradni, annál is inkább, mert a családunk a szomszédos Pázdányból származik.

A családi gyökerek nagyon fontosak önnek?

Mindenki számára nagyon fontosak, én abban a szerencsés helyzetben vagyok, hogy ha nem is egészen pontosan, de háromszáz évre visszamenően meg lehet határozni a családi gyökereimet. Nagyon egyszerű: az én őseim ezen a területen éltek, és földművelő, termelő, borkészítő parasztemberek voltak. Ezért a földhöz és a szülőföldhöz való ragaszkodás hihetetlenül erős mind a hármunkban.

Hivatása: gyógyító

A 80-as évek közepén, pontosabban 1984 és 1985-ben meghívást kaptam a bostoni Harward Egyetemre. Abban az időben ez nagy dolognak számított. Rövid kinttartózkodás után invitáltak, maradjak hosszabb időre, akár véglegesen. Nem is értették a gyors reakciómat, amikor rögtön nemet mondtam. Azt gondolták, hogy az ajánlott összeg nem felel meg számomra, és többet ígértek. Akkor már egyfajta klinikusi kutatói múlttal rendelkeztem. Azokat a kérdéseket, amelyeket a humán gyógyítás során nem tudtam megoldani, amelyekre nem kaptam választ, azt állat- és biokémiai kísérletekkel, genetikakutatással szerettem volna földeríteni. Egy kutatóintézetben általában az alaptudományokkal foglalkozó kutatóorvosok, kémikusok, biokémikusok jelennek meg, és ha oda becsöppen egy klinikus, az másképp látja a világot, és másképp is oldja meg a problémát. Valószínű, hogy ez lehetett az oka, hogy igen hamar próbáltak csábítani, és nemcsak a gyors választ nem értették, de a magyarázkodást sem, mert próbáltam elmondani: én orvos vagyok, és gyógyítani mindenki csak az anyanyelvén tud. A gyógyítás nem csak mechanikus kezelésből áll, az orvos igazán gyógyítani akkor tud, ha a testet és a lelket együtt gyógyítja.

Miért éppen szívsebész lett?

A véletlenek sorozata, hogy szívsebész lettem. A Pécsi Orvostudományi Egyetemen nemhogy szívsebészet nem volt, de annak a konzervatív ága, a kardiológia sem létezett. Igazán az intenzívterápia után vágyódtam. Intenzívterápiás orvosként kerültem kapcsolatba a szívvel is. Harminc évvel ezelőtt egy olyan technikát fejlesztettünk ki a szívingerlő készülékek behelyezésével kapcsolatban Magyarországon, ami akkor a világban is újszerű volt. Pécsett működött ez a pacemaker-központ. Elviselhetetlen fájdalom volt számomra látni, hogy a mentőben a beteg meghal. Kidolgoztunk egy olyan technikát, amelynek során a szívbe vezettünk be egy elektródát és azt összekapcsoltuk az ingerlővel, a pacemakerrel. Csakhogy az ember, amikor a 120 kilométer/órás sebességgel kanyarogva megy a mentőautó, nem tud egyszerre arra is figyelni, hogy az érben manipuláljon, közben a kanyarokban kivédje, hogy ráessen a betegre, és még az EKG-jelet is értékelje. Ezt a hármas feladatot egyszerre az emberi agy képtelen volt felfogni. 1975-ben az EKG-jelet, amit elvezettünk, átalakítottuk hangjellé, a hangjelet a mentő az URH-sávban bejátszotta a mentőközpontba, onnan felhívták a központi intenzív osztályt, ahová a beteget vittük, a munkatársaim a telefonon levehető hangjelet konvertáltak, és egy másik vonalon folyamatosan mondták: kicsit jobbra, kicsit balra... becsúsztál a pitvarba. Egy előadást tartottam az alkalmazott technikáról, amit hallott a később rendkívül híressé vált professzor, Szabó Zoltán, aki az első szívet ültette be Magyarországon. Ő invitált Budapestre 1976-ban. Elfogadtam a meghívást, és a fővárosba utaztam, hogy tanuljak. Amikor visszamentem Pécsre, egy teljes évig gyötrődtem, hogy a szívem szerelmét, az intenzívterápiát vagy a szívsebészetet válasszam. A szívműtét egy csoda volt számomra, most 30 év után is az. Azt értem, hogy miért nem indul meg a szív, de azt nem, hogy miért indul meg: képzelje el, hogy a szívet a mellkasban lehűtjük 2-3 Celsius-fokra, azt gyötörjük, szúrjuk, vágjuk, fölmelegítjük, és ez a szív működik!

Gyógyító empátia

Egy kedves ismerősömtől hallottam, akit évekkel ezelőtt ön operált, hogy a professzor úr mindenkivel elbeszélget, minden betegével nagyon közvetlen a kapcsolata. Hatalmas a klinika, amelyet vezet, hogy tud mindenkivel foglalkozni? Hogyan töltődik fel?

Ahhoz, hogy valaki gyógyítani tudjon, szerintem elsősorban nagy beleérző képességgel kell rendelkeznie. Addig el sem kezdhetem a gyógyítást, amíg a beteg problémáját meg nem értem. A test és a lélek harmóniája adja az egészséget. A harmónia megbomlásakor beszélünk betegségről. Ha valakinek súlyos testi bántalma van, csak idő kérdése, de mindenképpen bekövetkezik a lélek fájdalma, betegsége is. A tartós lelki gyötrődés, a keserűség pedig konkrét szervi bajhoz vezet. Teljesen mindegy, hogy melyik részt gyógyítom, önmagában gyógyulást nem tud eredményezni. Az orvos szerintem tulajdonképpen nem gyógyít, hanem ha keresi és felismeri a hozzá forduló emberben a természet törvényeinek a megbomlását, akkor tud segíteni annak a helyreállításában. Meggyógyítani csak azt az embert lehet, aki maga is meg akar gyógyulni. Sokkal fontosabb a beteg gyógyulási vágya, mint az én szakértelmem.

Öngyógyítás

Az öngyógyító képesség mindannyiunkban megvan születésünk pillanatától. Hogy ebből a képességből mennyit őrzött meg a civilizált ember, ez egy nagy kérdés. Az ember, mint biológiai lény, ha fölfogja a betegségét, és az ellen szellemben harcol, akkor le tudja győzni. A védőrendszerünk, az immunrendszer azt szolgálja, hogy a külső betolakodókat legyőzze. Baj csak akkor keletkezik, ha nem ismeri fel a külső ellenséget, vagy nincs ideje kialakítani az ellencsapást, vagy a saját sejtjeit idegennek ismeri fel. Köztudott, hogy a rákos betegségek milyen hihetetlen mértékben pusztítanak Magyarországon. Pedig a környezetünk, az életszínvonalunk, a fizikai külső ártó tényezők közel sincsenek olyan szinten, hogy magyarázhatnák a rendkívül nagy számban előforduló megbetegedéseket. Ezt a nemzetet annyi lelki bántalom éri, hogy a hosszú ideig nagyon igénybe vett immunrendszerünk legyengül, ezért amikor egy ilyenfajta támadás érkezik, mint a rákos sejteket előidéző, valószínűleg vírusfertőzés, ezt nem tudja legyőzni tartósan a szervezetünk. Az orvosi irodalomban föllelhető úgynevezett csodás esetek kivétel nélkül mind arról szólnak, hogy az ember bizonyos rendkívüli körülmények között ezt a rendszert aktiválni tudja, akkor meg tud gyógyulni az olyan betegségekből is, amire a mai orvostudomány azt mondja, hogy gyógyíthatatlan. Ezekből az apró mozaikokból építettem fel azt a hitet, hogy nekem első dolgom az, hogy a beteget a gyógyulásában vetett hitében megerősítsem, ha nem volt hite, fölébresszem azt benne, mert én olyan beteget nem operálok meg, aki nem hisz a gyógyulásban. A műtét az egy rendkívül durva beavatkozás a természet rendjébe. Szívműtétkor megpróbáljuk visszabillenteni azt, ami kibillent, mi csak visszahelyezzük a kiakadt ingát, de hogy az tovább működjön, az már a szervezettől függ. Próbálom a betegekkel megértetni, hogy a legsikeresebb műtét is kudarcba fullad, ha ő nem akar gyógyulni. Időszűkében nagyon gyorsan le kell bontani a beteg és az orvos közötti falakat. És itt kezdődik az orvoslás. Bizalmi kérdés, hogy hozzám fordul a beteg. Egyes betegnél meg kell küzdeni azért, hogy ezt a bizalmat hitté fokozzam, és ha hisz bennem, hisz a gyógyulásában, akkor ez a hit az, ami majd meggyógyítja, és nem az, amit műtét során végzek.

Részlet az Összkomfort Magazin november-decemberi számából

fideszfrakcio.hu