Gyurcsány Ferenc úgy fogott az interjúsorozathoz, ahogy kell, részletes forgatókönyvvel, amely a beköszönéseket és az átkötő szövegeket is tartalmazta. Koreográfiája volt az estnek. Gyurkó László sem írt volna jobbat. A Darvas Ivánnal és Fejtő Ferenccel folytatott beszélgetést hagyták a végére. Aztán drámai tetőpontként a műsorvezető visszatért a felelős miniszterelnök szerepébe, a nemzethez fordult, és - papírjából - bocsánatot kért 1956 áldozataitól és üldözöttjeitől.
És a házigazda Orosz József beleremegett.
A Klub Rádió - közszolgálatinak is mondott - műsorvezetőjét olyannyira meglepte az általa is ismert forgatókönyv, hogy előbb hálát adott a beékelődött híreknek és időjárás- jelentésnek, amelyek alatt leküzdhette meghatottságának torkában fennakadó gombócát. Majd szép hatásszüneteket tartva, saját forgatókönyvébe pillogva fölolvasta megrendültségét.
Igazán érzelmes jelenetet élhettek meg a hallgatók, s talán úgy is maradnak, ha a Napkelte kamerái le nem leplezik a műmájerkedést. (Gyárfás Tamás, köszönjük!)
De a miniszterelnöki bocsánatkéréssel akkor is bajom lett volna, ha a mögöttes szándék őszinte, tiszta, és a Gyurcsány-Orosz páros nem vásári komédiásként adja elő. A miértről pedig elegendő lenne meghallani Hiller István sokat hangoztatott véleményét. A párt elnöke régóta szorgalmazza, hogy az MSZP költözzön el a rossz emlékű Köztársaság téri székházából. Amíg ott van, nem szabadul meg utódpártiságától. Amíg ott van, visszahúzza a múlt.
Az épületek szimbolikus erejűek.
A forradalom leverésében főszerepet játszó Apró Antal rózsadombi villájából sem lehet hittel megbocsátást kérni 1956 kisemmizettjeitől, áldozataitól.
Az este összességében felejthetetlen volt. Mégis, szeretném elkerülni azt a pillanatot, amikor Magyarország miniszterelnöke akár csak egyetlen órára is átadja a kormányzás lehetőségét és felelősségét a Kontra műsorvezetőjének.
Borókai Gábor, Heti Válasz
hetivalasz.hu - fideszfrakcio.hu