A 82 perces dokumentum-vígjátékfilmet kedd este 8 órakor mutatták be Budapesten. Amint azt Obersovszky Péter a vetítés előtt elmondta, a bemutatón nem kívánt részt venni Gyurcsány Ferenc. A filmből aztán kiderült: a magát bátornak kikiáltó Magyar Szocialista Párt bátran sunnyogott, azaz gyáván nem állt a mikrofon, illetve a kamerák elé a forgatás során egy politikusa sem.
A film író-szerkesztője, egyúttal riportere Obersovszky Péter, a rendező-producere pedig György Péter volt. Arra vállalkoztak, hogy alapkérdések feltételével a brókerbotrány fő szálait bemutassák - és ezáltal a rendszerváltoztatás történetének közepén találták magukat. Ugyanis nem lett volna Magyarországon brókerbotrány, ha sikeres lett volna a rendszerváltoztatás, vagyis, ha általános lenne a "nagyajólét", ha nem következmények nélkül mutyizhatnának a magukat a tápláléklánc csúcsragadozóinak képzelő figurák, ha a "titokállamtitkár" a munkáját végzi, és kérdései szerint nem csak az ügyben érintett szocialista képviselőkre kíváncsi, ha a politikusok az embereknek példát mutatnának - s a sort minden olvasónk tovább tudja folytatni.
Vedd meg a politikust, a rendőrt, az igazságszolgáltatást, és szinte meg se tudsz bukni
A Kulcsár&Haverok felidézi Vitéz Üvegszemügyi Keller László tevékenységének azon részét, melyben hatalmával (vissza)élve kitervelte, majd végrehajtotta a brókerbotrányt felfedő Szász Károly hivatalból történő eltávolítását. Felidézi, hogy talán az egy szem titokzatos Gyurcsányit leszámítva a magas polcokról lekerült a botrány sok-sok szereplője, így például a történetben bizonyosan jól informált exminiszterelnök, Medgyessy Péter, az ügyben Kulcsár Attilával egy bankban dolgozó László Csaba expénzügyminiszter, etc.
Megtudhatja a film nézője, hogy Obersovszky Péter fél Juszt Lászlótól (talán csak az őzgidák és Illés Zoltán tudják, mi oka lehet erre). Megtudhatja a film nézője továbbá, hogy miként kavart a közpénzből élő, és - elvileg - az országért dolgozó "titokállamtitkár". Megtudhatja a film nézője továbbá, hogy ki vitte be a társaságba Kulcsár Attilát.
És a film végére még az is kiderül, hogy rosszul kell-e éreznie magát Kedves Olvasónknak, amiért nem diszponált naponta tízmilliárdok felett, mint ahogy azt az általános iskolában matekból megbukott Kulcsár Attila tette.
Korábban az MTI számára az Öljétek meg a tévémacit! című könyvéről is ismert újságíró, Obersovszky Péter elmondta: Michael Moore Kóla, puska, sültkrumpli című filmje volt az egyik ihletője a Kulcsár and Haveroknak. A másik pedig természetesen a brókerügyként elhíresült, a klasszikus olasz maffiamodellt - "Vedd meg a politikust, a rendőrt, az igazságszolgáltatást, és szinte meg se tudsz bukni..." - leképező bűncselekmény-sorozat.
A Kulcsár&Haverokban politikusokat, rendőröket, médiaszemélyiségeket, bankosokat és civileket szólaltatnak meg. A Media Lumina filmjét az SPI International forgalmazza, és a fideszfrakcio.hu információi szerint az MSZP-től, valamint a kormány retorzióitól való félelem miatt csak kevés moziban lesz látható.
"Mi történt? Egy mindössze nyolc osztályt végzett ember - bár nyilván nem ő az értelmi szerző - két év alatt zsebre tette a magyar felső tízezret. Miközben mindannyiunk pénze veszélyben volt. A legijesztőbb az egészben, hogy mindez politikai propagandaügy lett, és hiába vannak az orruk előtt a válaszok, a hivatalos szervek egy része egyszerűen nem végzi a dolgát. Mi a civil, normális, egészséges lelkületű ember szemével igyekszünk láttatni az eseményeket, és ehhez csak annyi kellett, hogy értelmes kérdéseket tegyünk fel" - fogalmazott korábban az MTI-nek Obersovszky Péter.
Budapesten megtekinthető a film Óbudán az Eurocenter Multiplexben, valamint a Vörösmarty moziban.
fideszfrakcio.hu