Basescu a minap Párizsban ismertette elképzelését a francia elnökkel Koszovó státusának végleges rendezéséről. E terv messzemenő autonómiát irányoz elő a koszovói albánok számára Szerbia határain belül. Erre reagált Gazda Zoltán, akinek szavait egyaránt idézte pénteken az erdélyi Krónika és a marosvásárhelyi Népújság, akárcsak néhány román napilap. Az MPSZ-tisztségviselő csütörtöki sajtótájékoztatóján úgy vélekedett: Basescu államfő "rávilágított" az autonómia ügyére, amikor a francia fővárosban a szerbiai tartomány önrendelkezésének fontosságát hangsúlyozta.
"A román államfő nem a szerbiai határok átrajzolásával rendezné a konfliktust a Balkán nyugati részén, pontosabban Koszovóban, hanem teljes autonómiát biztosítana ennek a térségnek. Az elnök szerint Koszovóban garantálni kellene a szerb kisebbség védelmét, ugyanakkor különleges védelmet kell biztosítani a térség többi lakója számára" - mondta Gazda, hozzáfűzve, hogy az MPSZ hasonlóképpen látja a megoldást a romániai magyarok számára, ez pedig az autonómia. Gazda kifejtette: az MPSZ kezdettől fogva Székelyföld területi autonómiájáért szállt síkra, nem veszítve szem elől a térségben számbeli kisebbségben élő románok védelmét sem. "Folyamatosan hangsúlyozzuk, hogy nem kívánjuk az egykori történelmi határok visszaállítását, hanem csupán a területi autonómia megszerzését, de a román törvényhozás, az RMDSZ támogatásával, még csak nem is tárgyal erről" - mondta.
Gazda leszögezte: ha az ország elnöke az autonómia biztosításában látja az európai konfliktusok rendezésének módját, akkor az MPSZ is határozottan kéri a Székelyföld területi autonómiáját. Adriana Saftoiu elnöki szóvivő szerint azonban Romániára nem alkalmazható a koszovói konfliktus rendezését célzó bukaresti javaslat. Szóvivőjén keresztül tehát az államfő azt üzente az MPSZ-nek: a koszovói megoldási kísérlet Romániában nem ültethető át a gyakorlatba, mert a romániai helyzet eltér a volt jugoszláv térség viszonyaitól, például Romániában nincs hadiállapot.
MTI - fideszfrakcio.hu