A politikus a romániai és a magyarországi magyar sajtó szerkesztőivel és tudósítóival rendezett megbeszélésen elismerte, hogy jelenleg a román kormánykoalíció (amelyben a demokraták, liberálisok, konzervatívok vesznek részt az RMDSZ-szel együtt) valóban megosztottságot mutat, a veszekedések, botrányok - akárcsak az államfő és a miniszterelnök közötti ellentétek - valamiféle fülledt kamarillapolitika érvényesülését sugallják.
Ennek ellenére Markó úgy véli, hogy az RMDSZ-nek sikerült jól használnia a rendelkezésre álló kormányzati eszközöket. Fontos lépésnek nevezte, hogy a kormány elfogadta a szövetség által kidolgozott kisebbségi törvénytervezetet, más kérdés, hogy mi lesz annak a sorsa a parlamentben. A miniszterelnök-helyettes nem tagadta, hogy nehéz lesz keresztülvinni ezt a törvényt a képviselőházban (a szenátus már elutasította), de a szövetség mindent megtesz az ügy érdekében.
Kedvező eredménynek tartotta a politikus a restitúciós folyamatot, fontosnak nevezte a decentralizációs törvénycsomag elfogadását, akárcsak a gazdasági fejlesztési régiók átalakításának kérdését, amelyre szerinte a jövő év második felében jelentős figyelmet kell összpontosítani. Markó úgy látja, hogy sikerült az országnak előrelépnie az integráció útján is. Szerinte az őszi országjelentés jobb lett, mint amilyenre előzőleg számítani lehetett. Markó nagyra értékelte a magyarországi európai parlamenti képviselők erőfeszítéseit a romániai kisebbségi törvény elfogadásával kapcsolatos európai álláspont kialakításáért.
Markó szerint az észak-erdélyi autópályával kapcsolatosan elcsitulni látszanak a korábbi ellentétek, a lényeges kérdésekben sikerül megegyezni. Az RMDSZ joggal büszkélkedhet bizonyos infrastrukturális fejlesztések megvalósításával, így az erdélyi úthálózat javításával - mondta.
A sajtó képviselői számos témát vitattak meg az RMDSZ elnökével. Rendkívül sok hozzászólás, kérdés és vélemény hangzott el az országban immár három hét óta tartó, egyelőre megoldhatatlannak látszó pedagógus-sztrájkkal kapcsolatban. Különböző álláspontok hangzottak el azzal összefüggésben, hogy a kormány és a szakszervezetek közötti tárgyalások kudarcában melyik felet terheli a nagyobb felelősség. Bírálat is érte az RMDSZ-t, miszerint nem jól kommunikált a romániai magyar pedagógus-társadalommal ebben a témában.
Szóba került az egész napos sugárzású erdélyi magyar televízió terve, amely mindeddig nem valósult meg. Markó felidézte Medgyessy Péter volt miniszterelnök egykori ígéretét arra, hogy Magyarország pénzt ad nemcsak egy ilyen televízió felszerelésére, hanem működtetésére is. A dolgok azonban másként alakultak, a szükséges egymilliárd forint helyett csak 300 millió áll rendelkezésre e célra. Ez nem elég a tervezett egész napos televízió működtetésére, így született a javaslat: a magyar kormány egyezzen bele, hogy e pénzre a romániai magyar televíziós és rádiós műhelyek pályázhassanak. "Egyelőre várjuk a visszajelzést" - mondta Markó Béla.
MTI - fideszfrakcio.hu