Csíkszereda középiskoláiban a mostani tanévben negyvenhat moldvai csángómagyar gyerek tanul magyar nyelven - közölte az MTI kérdésére Borbáth Erzsébet, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége (RMPSZ) csángó oktatási programjának koordinátora, a rendezvény egyik szervezője.
Mint mondta, e diákok oktatásával kapcsolatos kérdésekről folyt szakmai kerekasztal-megbeszélés a rendezvénysorozat nyitónapján. Szó volt a gyermekek beilleszkedési gondjairól, a sajátos helyzetükből fakadó nehézségekről, illetve azok megoldási módjáról, a pedagógusok pedig kedvező tapasztalataikat is ismertették - fűzte hozzá.
A szervező sikeresnek minősítette a megbeszélést. Szerinte ez annak köszönhető, hogy nem nyomta rá bélyegét a politika, a demagógia, a tanácskozás szigorúan megmaradt a szakmaiság keretei között - hangsúlyozta.
Kulturális események egész sorát kínálta a csíkszeredai csángó napok rendezvénysorozata. A két nap alatt teret kapott az irodalom, a költészet és a népi kultúra is. Moldvai költők - Lakatos Demeter, Duma-István András és Iancu Laura - verseiből szavaltak a Csíkszeredában tanuló moldvai csángómagyar diákok. Moldvai táncokat és énekeket adtak elő a helyi tanulók klubja keretében működő Borsika gyermeknéptánc-együttes tagjai. Könyvbemutatót tartottak a Mikó-várban, a rendezvény záróakkordjaként pedig Ferenczes István József Attila-díjas költő az általa vezetett Hargita Kiadóhivatal csángó témájú kiadványait ismertette a millenniumi templom alagsorában tartott bemutató alkalmával.
Vasárnap a Makovecz Imre által tervezett millenniumi templomban a moldvai csángómagyarokért szólt a szentmise, a perselyezés is a moldvai Klézsén működő Szeret-Klézse Alapítvány javára folyt.
"A rendezvénysorozat azt volt hivatott hangsúlyozni, hogy nincsenek magukra hagyatva csángó testvéreink a magyar identitásuk megőrzéséért folytatott küzdelmükben" - jelentette ki Borbáth Erzsébet.
MTI - fideszfrakcio.hu