Egy időre elvesztették a kapcsolatot a szondával, és feltételezésük szerint problémák vannak a hajtóművekkel. Kiderült, hogy az egyik hajtóműből valószínűleg szivárog a gáz, a másik pedig megfagyott. A JAXA tudósai a hét végén még diadalittasak voltak, mert úgy tűnt, hogy a szonda hőskölteménybe illó két és fél évi utazás után sikeresen leszállt a kisbolygó felszínére, és anyagmintát vett annak sziklás talajából. Egyelőre azonban a sikeres anyagmintavétel tényét csak akkor állapíthatják meg egyértelműen, ha a szonda visszatért.
Kavagucsi Dzsunicsiro, a JAXA programvezetője keddi tokiói sajtóértekezletén elmondta, hogy ha nem sikerül feléleszteni a hajtóműveket, akkor képtelenség visszahozni a szondát. Hétfőn teljesen elveszett a kapcsolat az űreszközzel. Kedden ugyan már kaptak tőle valamilyen jelet, de a hírközléssel továbbra is problémák vannak. Kavagucsi szerint nem tudják, hogy a szondát a szükséges pályára tudják-e állítani, és maradt-e annyi üzemanyaga, hogy vissza tud térni a Földre. A szonda valószínűleg az aszteroidától néhány tíz kilométerre van, de nem tudni, pontosan hol.
A Hajabusza - amely sólymot jelent - első ízben november 20-án szállt le sikerrel a Földtől jelenleg 300 millió kilométerre lévő Itokavára, hogy talajmintát vegyen, de ez akkor nem sikerült. Ha a szonda valóban tudott anyagmintát venni, és azzal sikerülne visszatérnie a Földre, akkor ez lenne az első eset, hogy egy aszteroida anyagát sikerül begyűjteni és elhozni a bolygónkra. A Hajabusza 2003 májusában indult, visszatérése 2007 júniusában várható. Japán a negyedik ország, amely eszközöket tudott kijuttatni az űrbe. Első műholdját 1972-ben bocsátotta föl. Az idén körvonalazott elképzelései szerint rövidesen asztronautát terveznek felküldeni, és 2025-ben állomást fognak létesíteni a Holdon.
MTI - fideszfrakcio.hu