fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az első bizonyíték
2005. november 30., 18:24
Az MSZP nem volt hajlandó megnyilatkozni; takarítónői szintig volt zárva a párt, pedig vagy 120 embert ismerek közülük - nyilatkozta Obersovszky Péter Kulcsár & haverok című filmje kapcsán a Heti Válasznak. Azt is mondta, egy dologra volt kíváncsi: szerepet játszott-e Medgyessyék eltüntetésében a brókerügy, és ha igen, miért fedezi őket a Gyurcsány-féle új MSZP. Szerinte filmje arról az arisztokráciáról szól, amelynek tagjai már az oviudvaron közösen húzogatták a csattogós lepkét, és azóta is együtt szocializálódnak.

Az év elején azt nyilatkozta: végeztem a médiával.

Azzal a médiával végeztem, amiben korábban léteztem. Az ember egy életet él, és eljut odáig, hogy ki akarja mondani a kimondhatatlant. Így született meg a tévémacikönyv és a Kulcsár-film is.

Miért a brókerügy ihlette meg?

Kulcsár Attila felbukkanása határpont a magyar botránykrónikában. A magyar újságírás 15 éve próbálja rajtakapni a politikát, hogy összefonódott az alvilággal - de csak a gyanú létezett. Kulcsár az első bizonyíték.

Művéhez mégsem tudta megnyerni Kulcsárt. Egy másik filmben viszont megszólal majd a "bizonyíték".

Nem akartuk mindenáron szóra bírni Kulcsárt. Elvégre börtönbe fog vonulni, és nem volna szerencsés, ha ő ítélkezne Magyarországon. Egyébként is az érdekelt, milyen állapotban van a társadalom, ahol egy ilyen figura főszereplő lehet. Itt a pillanat - gondoltam -, hogy a politika rádöbbenjen, kikkel is finanszíroztatja magát. Ám az MSZP nem volt hajlandó megnyilatkozni; takarítónői szintig volt zárva a párt, pedig vagy 120 embert ismerek közülük. Ráadásul nem azt kértem, hogy "borítsák" az elvtársakat. Egy dologra voltam kíváncsi: szerepet játszott-e Medgyessyék eltüntetésében a brókerügy, és ha igen, miért fedezi őket a Gyurcsány-féle új MSZP?

Miért nem hangzik el a filmben Puch László MSZP-pénztárnok neve?

Puch szerepét már körbejárta a sajtó. Ami igazán veszedelmes a demokráciára nézve, hogy Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár - akiről tudjuk: saját működési szabályait átlépve kokettált Kulcsárral - a helyén maradhatott. De Tóth is csak láncszem. Mert mi történt, miután megverték Szász Károlyt? A Pénzügyminisztérium, Medgyessy Péter és Tóth András összezárt, majd a gépezet elkezdett egy másik állami szerv, a brókerügyet feltáró pénzügyi felügyelet ellen dolgozni. Az ügyészséget közben - en bloc - fideszesnek titulálták. Rémálom.

Ezek után lesz, aki önt is fideszesnek titulálja.

Egy baloldali értelmiségi azt mondta: nem annyira fideszes a film, mint amennyire annak fogják mondani. Fel vagyok rá készülve. De nem hiszem, hogy - a sajtó egy részét követve - azon kellene mesterkednem, hogy fideszes szálat is találjunk a sztoriban. A történet nem pártügy, a magyar arisztokrácia ügye. Azé az arisztokráciáé, amely a negyvenévnyi kommunizmusban gyökeredzik, onnan hagyományozódott a mába, melynek tagjai közösen húzogatták a csattogós lepkét az oviudvaron, és azóta is együtt szocializálódnak. Ez persze nem igaz minden MSZP-sre. A koalíciós értelmiség egy része ugyanúgy hány a brókerügytől, mint a fideszesek, csak - merő lojalitásból - nem akar beszélni róla. A díszbemutató után egy liberális ismerősöm elsápadva közölte: ha túl sokan látják a filmedet, győz a Fidesz, és el kell költöznünk az országból. Kiejtettem a poharat a kezemből. Korábban a jobboldalt vádolták, hogy élet-halál kérdéssé teszi a politikát, de valójában az új baloldal folytat élethalálharcot. Ráadásul bulvárbohóckodással teszi - Tony Blair után szabadon.

Miért sértődött meg az MSZP-re? Volt a köztévé szerkesztője a Horn-időkben, majd munkatárs a balos Klubrádióban.

A munkámat szerettem, nem a pártokat, de elegem lett abból, hogy nincsenek játékszabályok. Hogy nagyjaink "mi közötök hozzá?" attitűddel állnak az emberekhez. A korábbi botrányoknál legalább elpirultak a politikusok - ez még jelentett valami kötődést a normákhoz.

Melyik a kedvenc mondata a filmből?

Amikor a korrupciógyanúba kevert, majd leváltott kancelláriaminiszter, Kiss Elemér felidézi párbeszédét Medgyessyvel: "ha ezzel a mércével mérsz, Péter, nem marad minisztered".

A filmet is megmérték a kritikusok.

Csak az Index egyik reménysége esett nekem. Ám miután a fiatalember írása inkább beillett "jelentkezési lapnak", mint recenziónak, művét átküldtem a TV2 személyzeti osztályára. A cool újságíró-értelmiség ugyanis azt hiszi, egy vicceskedő cikkel tévés karriert lehet csinálni. Szerintem is, úgyhogy segítettem neki. A kritikákkal egyébként nincs baj, inkább az elszigeteltséggel.

Ki szigetel el és mit?

Miután az artmozihálózat lehúzta a redőnyt, Budapesten csak a Vörösmarty moziban és az Eurocenterben vetítik a filmet. Vidéken jobb a helyzet, és hamarosan jön a DVD-változat, illetve i<>A haverok, vagyis a vörösvérűség munkacímű könyvünk - amelyben már olyasmiről is beszélünk, amiről filmes eszközökkel nem lehetett.


***

OBERSOVSZKY PÉTER

1986-1994: szerkesztő a Kossuth rádióban, közben az MTV Esti egyenlegének riportere. 1994-1996: az MTV A hét című műsorának felelős szerkesztője. 1997-2000: a TV2 hírműsorainak felelős szerkesztője, a Danubius Rádió hírszerkesztője. 2000: az InfoRádió munkatársa. 2002-2004: a Klubrádió és az MTV Élesben című produkciójának műsorvezetője. 2005 januárjában bulvárkritikai kötetet jelentet meg Öljétek meg tévémacit! címmel

Forrás: Heti Válasz

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Gyurcsány nem kívánt részt venni a filmbemutatón