Az ENSZ legfrissebb jelentése szerint 2005-ben 2,4 millió ember halt meg Afrikában szerzett immunhiányos betegségben (AIDS), és újabb 3,2 millió fertőződött meg a betegséget előidéző HIV-vírussal. A világ népességének valamivel több mint tíz százaléka él a fekete kontinensnek a Szahara alatt fekvő részén, mégis közülük kerül ki a HIV-vírussal megfertőződött, valamint megbetegedett személyek több mint 60 százaléka, azaz 40,3 millióból 25,8 millió ember. Még rosszabb az arány a nőket tekintve: a 17,5 millió HIV-pozitív nőből 13,5 millió (77 százalék) afrikai.
A Dél-afrikai Köztársaság vezeti a negatív ranglistát 6,2 millió érintettel, Nigéria pedig a 3,2-3,6 millióra becsült HIV-fertőzöttel Afrikában a második, az egész világot tekintve pedig India mögött a harmadik helyen áll. Az AIDS okolható az öt évnél fiatalabb gyermekek halálozási rátájának növekedéséért is, az arány az 1999-es 2 százalékról 2003-ra 6,5 százalékra emelkedett. Kenyában, Ugandában és Zimbabwéban csökkenő tendenciát mutat a felnőtt HIV-fertőzötteknek a lakossághoz viszonyította aránya, köszönhetően a széles körű felvilágosító, elsősorban is az óvszer használatát népszerűsítő kampányoknak. Afrika déli részén viszont - Angolát kivéve - továbbra is rendkívül magas a fertőzöttség szintje, s a járvány egyes országokban, például Mozambikban és Szváziföldön, még nem érte el a csúcspontját.
Az AIDS elleni küzdelmet összehangoló ENSZ-ügynökség (UNAIDS) és
az Egészségügyi Világszervezet (WHO) álláspontja szerint a halálozási spirál csak úgy állítható meg, hogy a megelőzést és a betegek kezelését párhuzamosan és egyidejűleg fejlesztik. Afrikában jelenleg átlagosan csak minden tizedik HIV/AIDS-beteg jut hozzá a szükséges és megfelelő gyógykezeléshez. Afrika szerte AIDS-betegek bírálták csütörtökön a politikai vezetőket, mert nem tudtak megbirkózni a betegséggel. A nemzetek közösségének azt vetették szemére, hogy nagyon keveset segített a járvány megfékezésének és a betegek gyógyításának érdekében. "A HIV/AIDS elleni küzdelemre előirányzott pénzekből mindenhova jutott, kivéve magát az AIDS-et" - mondta Meris Kafusi, egy 64 éves tanzániai beteg, aki csak nemrégiben kezdhette el az életét meghosszabbító anti-retrovirális (ARV) terápiát. Kafusi felrótta az AIDS-elleni küzdelemmel foglalkozó szervezeteknek, hogy örökké csak tanácskozásokra járnak, ahelyett hogy az ilyen célra elköltött pénzt az özvegyeknek és árváknak juttatnák el.
Nyugat-Afrikában, ahol a déli területekhez viszonyítva jóval alacsonyabb a fertőzöttségi arány, fokozzák a retrovírus elleni olcsó gyógyszerek megszerzésére irányuló erőfeszítéseket, de még a legfontosabb nyugati adományozó országok is elismerik, hogy keveset tettek a cél érdekében.
MTI - fideszfrakcio.hu