A pécsi gyáregység bezárása következtében nyár óta 238 dolgozót bocsátottak el a MiZótól. A leépített alkalmazottak megkapták minden járandóságukat, igaz, volt, aki egy-két hét késéssel jutott hozzá a végkielégítéséhez. Erről Priol Tamás, a MiZónál működő szakszervezet vezetője tájékoztatta lapunkat. Hozzátette, hogy az elbocsátottak egyike sem volt jogosult elő- vagy korkedvezményes nyugdíjra, és a MiZo munka nélkül maradt dolgozói közül eddig még csak félszázan találtak maguknak állást. Korábban volt arról szó, hogy Csányi Sándor másik pécsi székhelyű cége, a Délhús Rt. növeli dolgozóinak számát, és ott akár száz "mizós" is munkát kaphat. Ám eddig a Délhús pécsi üzemébe a bezárt cég mindössze tizenegy dolgozóját vették fel. Utóbb ugyanis kiderült, hogy főképp a Délhús alsómocsoládi üzemébe vesznek fel dolgozókat, ám ez a telephely több mint 50 kilométerre van Pécstől, s az elbocsátott MiZo-alkalmazottak nem vállalták a napi ingázást.
A MiZónál jelenleg még nyolcvanan dolgoznak, számukra a tejfelvásárlás, a raktározás és a kereskedelem ad munkát. A Sole-Mizo néven egyesült cégkettős megtartja a Mizo pécsi raktárbázisát, így ott 15-20 ember továbbra is dolgozhat, azt viszont nem lehet tudni, hogy mi lesz a sorsuk a felvásárlás és az értékesítés területén dolgozó alkalmazottaknak. Az ő helyzetük - Priol Tamás szerint - azért is bizonytalan, mert a MiZo dolgozóinak kollektív szerződése februárban lejár. Ha nem sikerül új kontraktust kötni (és ez elképzelhető, mivel a cég vezetése egyelőre ódzkodik tárgyalni az érdekképviselettel), akkor a nyolcvan dolgozó elesik a munkabéren felüli juttatásoktól, ami által jövedelmük akár 20-25 százalékkal csökkenhet. Ráadásul, ha az adminisztratív területen dolgozóktól is búcsút vesznek, akkor - kollektív szerződés híján - a tíz évnél régebben szolgáló alkalmazottak végkielégítése lényegesen kevesebb lesz, állítja Priol Tamás.
Ismert, hogy a MiZo bezárásának hírére Toller László, a baranyai megyeszékhely szocialista polgármestere azzal az ötlettel állt elő, hogy a város esetleg megvenné és tovább működtetné a pécsi üzemet. A szakemberek által már akkor irreálisnak - és inkább csak politikai üzenetnek - minősített elképzelés csírájában elhalt. Ahogy elhalt az MDF baranyai politikusai által deklarált terv is, amely azt szorgalmazta, hogy a térség tejtermelői - állami támogatással - megvehessék a MiZót. Mindkét elképzelés - többek között - azért volt eleve kudarcra ítélve, mert az újraindított pécsi üzem nem tudna alapanyaghoz jutni, hiszen a dél-dunántúli tejtermelőket beszállítói szerződés köti a MiZóhoz, és az ő tejükre a jogutód, a Sole-MiZo igényt tart.
Népszabadság - fideszfrakcio.hu