A magyarországi arány 2002 óta lényegében változatlan: 2002 őszén a reprezentatív felmérés során megkérdezettek 2 százaléka, 2003 őszén 4 százaléka vallotta, hogy - az ingatlanbefektetéseket nem számítva - rendelkezik 7 millió forintot meghaladó pénzügyi megtakarítással. Magyarországon kiemelkedően magas azoknak az aránya, akik megtakarításaikat nem fektették be valamely közismert pénzügyi konstrukcióba - kötvény, részvény, befektetési alap, életbiztosítás -: arányuk 78 százalékos volt 2005 októberében, miközben Ausztriában csupán a megkérdezettek 38, Németországban 46, Csehországban 52, Lengyelországban pedig 70 százaléka válaszolta, hogy nem fektet be ezekbe az instrumentumokba. Magyarországon egyébként a helyzet romlott: 2005 tavaszán még 100 megkérdezettből 72 vallotta, hogy kerüli ezeket a befektetési lehetőségeket.
Az európai befektetők továbbra is a biztonságosabb befektetési formákat kedvelik: Amerikában a részvénybefektetések a legkedveltebbek, minden harmadik megkérdezett a részvényeket tekinti a legkívánatosabb befektetési formának. Európában már csupán a megkérdezettek 12 százaléka válaszolta, hogy a tőzsdei részvényeket preferálná. Magyarországon emelkedett a tőzsdei értékpapírokat kedvelők aránya: 2002 őszén a megkérdezettek 4, 2003 őszén 3, 2005 őszén pedig 10 százaléka vallotta, hogy a részvényt tekinti a legjobb befektetési lehetőségnek.
A GfK Custom Research Worldwide és a Wall Street Journal közös, reprezentatív felmérését 2002 óta évente kétszer, 16 országban - 13 EU-tagországban, valamint az USA-ban, Oroszországban és Törökországban - végzik el, országonként ezer fő személyes megkérdezésével.
MTI - fideszfrakcio.hu