Talán csak a Magyar Nemzet írta meg szeptember 28-i számában, hogy a két televízió választókat az MSZP irányába befolyásoló, törvényellenes magatartásáról szóló döntést. (Magyar Nemzet, 2002. 09. 28., 1. oldal: RTL - tv2: erősítették az MSZP-kampányt) A hatóság kétperces elsötétítésre ítélte a csatornákat.
Elcsúsztak a "Tények"
A tv2 "Tények" április 13-i adásában egymás után következett két hírbeharangozó
1. "Az első forduló után fordulatra bíztatta választóit Orbán Viktor a Fidesz naggyűlésén". Képaláírásként az "Erődemonstráció" felirat volt olvasható.
2. "Göncz Árpád volt államfő az ország kettészakadásának veszélyére figyelmeztet". Képaláírás: "Megosztottság ellen".
A naggyűlésről szóló tudósítás kerettörténeteként a Fiatal Baloldal akcióját használta a szerkesztő. Az akció lényege az lett volna, hogy egy "Magyarország nem fél" feliratú transzparenst akartak behajózni, mely a Dunán látható lett volna a naggyűlés alatt. A vállalkozásnak a vízirendőrség vetett véget, mivel a vízi jármű nem volt elég biztonságos, és a hajó nem rendelkezett a szükséges engedélyekkel. A tudósítás kezdő képsorai és a szöveg is a Fiatal Balodal készülődését mutatta.
Koncepciós szerkesztés
A Határozat megjegyzi: ezt követően "a tudósítás a műsorszolgáltató sajátos vízióját mutatta be a Kossuth téri demonstrációról". A baloldali fiatalok készülődését ellentétbe állították Csurka István és a MIÉP szimpatizánsainak Pannon Rádió előtti gyülekezésével, ami hangos jellege miatt ellenpontját képezte a baloldali fiatalok csendes, ám feltűnésre annál alkalmasabb tüntetésének.
Leszögezi a Határozat, hogy a műsorszolgáltató tv2 csatornáján sugárzott tudósításáról elmondható, hogy a szerkesztők, készítők egyfajta szenzációhajhász, hatásvadász jelleg előállítása érdekében olyan technikákkal éltek - mint a koncepciózusan egymás mellé szerkesztett képsorok -, mely során megfeledkeztek a valóságról, és az összképből kiemelték a kevésbé jellemzőt, majd oly módon szerkesztették a tudósítást, hogy az megfeleljen az általuk levont konklúziónak. Ennek megfelelően az objektívnek nem mondható beszámoló legnagyobb problémája az volt, hogy a készítőknek sikerült a kormánypártot és az általuk képviselt eszmekört összemosni a MIÉP-pel. A baloldali tüntetők csendes, kreatív magatartásával szemben a jobboldal megkapta az "ordító nyáj" szerepét, ezáltal a műsorszolgáltató szerkesztői eszközök segítségével járult hozzá a társadalom (egyes szakértők szerint kialakult) megosztottságának, valamint a két rivális párt kampányeszközeinek jellemzéséhez, mellyel állást is foglalt.
Könnyű a mérlegen a "Napló"
2002. április 14-én a "Napló" a politikai paletta valamennyi szereplőjét tűz alá vette, ugyanakkor a jobboldali pártoknak több esélyük volt a cinikus humor áldozatává válni, illetve a műsorkészítők helyenként "nagyfokú önmegtartóztatásra" voltak képesek bizonyos csoportok tekintetében.
A műsor tartalmát az alábbi főcímek, felvezető szöveg és képek voltak hivatottak bemutatni: "Visszaszámlálás". "Kampány és hangulat. A tét egyre nagyobb, a stílus egyre durvább" - ezalatt képek láthatók a Kossuth téri naggyűlésről, a beszédet mondó Orbán Viktorról...
A beszámoló a Fidesz Testnevelési Egyetemen tartott kampányrendezvényével, képeivel vette kezdetét - mialatt a tömeg "Viktor, Viktor" harsogása hallik. A riporter a következőket mondja: Tömött sportcsarnok és politikai szuperprodukció, itt minden együtt van, amit a reklámipar és a showbiznisz valaha adott a kampányoló politikusok kezébe. Rajongótáborrá változott szavazóbázis és a végletekig fellelkesített tömeg jelzi a stílusváltást. No meg egy miniszterelnök, aki merőben új hangnemben szólal meg. Orbán Viktor (...) A stílussal a hallgatóság első sora is megváltozott némileg, popsztárok és népszerű sportolók vették át a pártvezetők helyét. Talán ezért nem látható sehol Kövér László. És a rajongói rigmusok hamar alkalmazkodnak a megváltozott helyzethez" - felcsendült az "Üsd ki KoKo Medgyessyt!" mondat (19:04:54), amit a készítők feliratként is feltüntettek a képernyő alatt, mivel a felvételeken a nem megfelelő kihangosítás miatt nem volt érthető a skandált szöveg.
Svábyék a szocialisták mellett kampányoltak
Ezt követően Kovács Lászlónak az eseménnyel kapcsolatban tett nyilatkozata látható, hallható: "Az este Orbán Viktor nem felelős miniszterelnökként, hanem a hatalma elvesztésétől rettegő diktátorként viselkedett. Hadat üzent a választópolgárok többségének. (...) Felelőtlenül végérvényesen elszabadította az országot már eddig is súlyosan megosztó gyűlöletet."
A hangos kampánnyal szemben az MSZP csendes, nagy tömegmegmozdulásokat, demonstrációkat nélkülöző korteshadjáratot folytatott a felvételeken. A riporter kommentárja szerint: "És ez már a szocialisták másnapi válasza. A baloldali kampánynyitón nincs tömeg és nincs showelem, csak egy nagy politikai fintor: a nyugodt erő most a baloldalon divat." Ezt követően Kovács lászló és Kuncze Gábor közös fotózkodási jelenete látható. A szerkesztő Azurák Csaba és a riporter Szalay Ádám nyugodt erőként aposztrofálja a politikai tömörülést. A részlet nem tartalmaz iróniát.
Ezt követően Kiszely Zoltán politológus értelmezi a helyzetet, a riporter bevezetője: "Kiszely Zoltán szerint a Fidesz kedd este a szélsőjobboldalról gyűjtött szavazatokat, a miniszterelnöki beszéd kemény hangvételét tehát ez indokolta."
Kiszely után az elektronikus (e-mail, SMS) kampányfogásokról esik szó. Majd a mindkét nagy politikai párt által elítélt, iskolákban folytatott kampányról esett szó. Egy olyan levelet mutatnak be, amelyet a szentendrei plébános és az egyházi iskola igazgatója egyaránt aláírt, és idéztek is belőle: "a szocialista oldal családellenes és egyházellenes".
A riport következő részletében Torgyán József került középpontba. A bukott politikust Csurka István követte. "Kiestünk ugyan, de aki hallgatta tegnap Orbán Viktor beszédét a TF-en, az meg kell, hogy állapítsa, hogy hát ideológiailag már nem állunk messze egymástól."
A következő helyszín e kijelentéshez kapcsolódott az átvezető szöveg tanúbizonysága szerint: "Pont ettől tartva kereste fel az egykori köztársasági elnököt az MSZP, az SZDSZ és a Centrum elnöke..." - itt kell megjegyezni, hogy a riportban szereplő Medgyessy Péter nem az MSZP elnöke, bár a megjelentek, Göncz Árpád kivételével valamennyien pártjaik miniszterelnök-jelöltjei voltak. A műsoregységben a politikusok a társadalmi megosztottságról beszéltek, és az integráció fontosságát hangsúlyozták.
Ezt követően került terítékre a Kossuth téri megemlékezés, melynek bemutatása a következő szöveggel történt: "A város másik felén közben gyülekeznek a polgári oldal naggyűlésének résztvevői. A szakértők is kíváncsian várják, a miniszterelnök mit mond majd. És azt is, hogy a kormányfő ezúttal félelmet gerjeszt majd, vagy az összefogásra szólít fel." A riportban Lányi Gusztáv (a kampánypszichológia szakértője) a nagy tömegtüntetések veszélyeiről, lélektanáról beszélt, valamint felhívta a nézők figyelmét arra is, hogy aki a tömegindulatok elszabadításának veszélyére irányítja a figyelmet, az is kampánytevékenységet folytat. "Az is kampányol, aki ellenzékiként a kormányfő félelemkeltőnek is mondott új politikai hangnemét emlegeti. Az ellenzéki erők azok szükségképpen úgy erősítik fel a maguk nyerési esélyét, hogy a másik sajátos negatív tulajdonságait - ez esetben a tömeggel való kapcsolatból adódó veszélt - egy kicsit eltúlozzák, nem tudom, hogy reális alapja van-e, de ez a lehetőség benne van a tömeg viselkedésében, tehát negatív módon is, kvázi irracionális módon viselkedhet a tömegerő." A cinikus kommentár ez esetben sem maradt el: "Amit ez esetben nem tesz, merthogy a beszéd is kellően óvatos. Keddi szerepléséhez képest Orbán Viktor sokkal szelídebb, pontosan négy nappal. Persze némi nagytőkézés, bokrosozás most is belefér a szövegbe, de a lényeg a gondolatban pályaudvarrá alakított Magyarország ötlete. A kormányfői hasonlatra vevő a zászlós, kokárdás közönség (szemét törölgető idős asszony látható), és a kampányoló fejekben persze meg sem fordul, hogy ez a jövőbe induló vonat esetleg kisiklik. Látszólag Orbán Viktor fejében sem." A riport zárszava alatt egy transzparens volt látható, amelyen a "Vezesd még egyszer győzelemre néped..." felirat olvasható.
A tudósítás a befolyásolás eszközeivel élt
Az ORTT Határozata a következőket szögezi le: "Az idézetek és a riport szerkezete nem mondható sem kiegyensúlyozottnak, sem pártatlannak, sem objektívnek. A tudósítás a befolyásolás finom eszközeivel élt, azt a benyomást keltve, mintha mindkét politikai oldallal szemben ugyanazt a retorikát használná. Valójában a gunyoros hangnem csak és kizárólag a jobboldali pártoknak jutott osztályrészül. A közel sem lejátszott politikai ütközet első fordulójának veszteseit mint kétségbeesetten kapaszkodó legyőzötteket, a baloldali koalíció erőit mint abszolút győzteseket állította be, miközben hangsúlyozta a MIÉP és a Fidesz ideológiai közelségét, illetve a jobboldali veszélyt, az utcai politizálás hátulütőit. A Fidesz - Magyar Polgári Párt propagandisztikus eszközöket használó tömörülésként tűnt fel, míg az MSZP a nyugodt, racionális politizálás mintaképeként jelent meg a tudósításban, aminek politikusai a megosztottsággal szemben az összefogást hangsúlyozzák. A standard és tipikus reprezentációs eljárások minden műsorra jellemzőek voltak: míg a baloldalt az individualitás köntösébe bujtatott politikai megmozdulások, nyilatkozatok jellemezték, addig a jobboldalt a tömeghisztéria, az irracionalizmus és a nyájösztön. Az ellentétlogika, a világ duális felosztása jóra és rosszra, a mitikus világkép felelevenítése kétségtelenül hatásos eszköz, ugyanakkor nem szolgálja a magyar társadalom, a demokrácia érdekeit."
Az Rttv. 4. § (1) bekezdése kimondja:
"A közérdeklődésre számot tartó hazai és külföldi eseményekről, vitatott kérdésekről a tájékoztatásnak sokoldalúnak, tényszerűnek, időszerűnek, tárgyilagosnak és kiegyensúlyozottnak kell lennie."
A fentebb leírtak alapján a Testület azt az álláspontot alakította ki, hogy a műsorszolgáltató említett magatartásával, azaz a 2002. április 13-án 18 óra 30 perctől sugárzott "Tények" című hírműsorában, valamint a 2002. április 14-én sugárzott "Napló" című magazinműsorában szereplő, részletesen ismertetett, elemzett tudósítások tartalmi és formai - képi és szöveges megjelenítésével - megsértette az Rttv. 4 § (1) bekezdésében foglalt, a tájékoztatás kiegyensúlyozottságára, tényszerű, tárgyilagos és pártatlan jellegére vonatkozó törvényi eljárásokat, alapelveket.
fidesz.hu