Úgy tűnik, a magyar média nagyobbik része nem kívánta megérteni azokat a kérdéseket, amelyeket feltesznek a Kulcsár & Haverok című filmben. Meglepték a többször személyeskedésbe is menő támadások?
Egy példával kezdem, ha megengedi: egy liberális újságíró a film sajtóvetítése után azt mondta, "ha sokan megnézik ezt a filmet, buknak a szocik, jön a Fidesz, én meg elmegyek ebből az országból". Ilyen a közhangulat. Ennek megfelelőek a reakciók. A filmünk rettegést vált ki sokakból, így aztán tudtuk, hogy az is, aki egyébként tud olvasni, azt fogja mondani, analfabéta és nem érti, mi van elé téve. A rettegés oka, hogy előkerül a régi szál, kiderül az egész működési mechanizmus. Kiderül az, hogy az elmúlt tizenöt évben Magyarországon semmi más nem történt, mint hogy a régi arisztokráciát kellett átmenteni. És a hozzájuk kapcsolódó elbocsátott légiókat. Ez a nagy bibliai félelem, amit a mi filmünk kivált. Ilyen ordítást akkor lehet hallani, ha elefánt lép valakinek a lábára és ezek szerint mi sok lábfejre ráléptünk ezzel a filmmel. Még csak meg se leptek a reakciók. Nagyon nagy a tét ugyanis, a hatalomról van szó, és akik benne vannak, azok pontosan tudják, hogy Kulcsár Attila teszi ezt a dolgot vállalhatatlanul cikivé, mert az emberek morális érzéke egy ponton túl tiltakozik. Feltesszük a kérdést, hogyan fordulhat elő, hogy egy szakmunkásvizsgával rendelkező nagykanizsai szerencselovag egy év alatt Magyarország teljes elitjét zsebre teszi? Hogyan fordulhatott elő, hogy Kulcsár Attila büntetett előélettel a zsebében Magyarország második legnagyobb bankjának ágazatvezetője lehetett és önkormányzati projekteket kezelhetett? Feltesszük a kérdést, hogy tartoznak-e magyarázattal ennek a kivételezett rétegnek a tagjai? Illetve kik azok, akiket beengednek a köreikbe, kiket juttatnak és miért pozícióba? Hol vannak a magyar társadalomban azok a rések, hol lazul ki az ereszték, ahol ez a beszivárgás történik? Azok, akik belekeveredtek ebbe az ügybe, mind sokat veszítettek rajta, egyedül Kulcsár Attila nyert. Kulcsár ebben a történetben csak annyiban számít unikumnak, hogy ő valóban egyfajta tehetséggel rendelkezik, észreveszi a lehetőségeit és rendkívüli következetességgel végigmegy az úton. Pontosan tudja, hogy ennyi pénzt máshogyan nem tud megkeresni és ennek érdekében semmi nem drága neki. Ez megér akár öt év börtönt is.
Több tanmese célzatú rajzfilmbetét van a filmben, hogyan lesz a rendszerváltás után csalódott egyszeri kisemberből egyszer csak a hatalom játékszere, kiválasztott. A K & H-ügyben miért éppen Kulcsár Attilára esett a választás?
Pintér Dezsővel kötött Kulcsár Attila szoros barátságot. Pintér Dezső és Erős János hozta be Kulcsárt a körbe. A filmben ezt Demeter Ervin volt titokminiszter is elmondja.
Szoros barátság... és mi lett a vége.
Azt mondja Csintalan Sándor a filmben, hogy amikor bevállalták Kulcsár Attilát, akkor nagyon nagy hibát követtek el, mert tudniuk kellett, hogy azzal a kulturális miliővel, amivel ez a srác jön, előbb-utóbb a saját módszereivel kezd játszani. Így is lett. És ezért borult az egész történet. Ha Kulcsár Attila nem veszi elő a kanizsai módszereit, akkor az ügy nem robban ki.
Mi a kanizsai módszer?
Például, hogy megvereti Szász Károlyt, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökét. Nem lehet szó nélkül elmenni amellett, hogy a Medgyessy-kormány pénzügyminisztere és titokügyi államtitkára ekkor - hivataluknak megfelelően - nem az ügy részleteit kezdik el vizsgálni, hanem megpróbálják ellehetetleníteni a másik állami szervet. Ekkor kezdődött az egész dezinformációs hókuszpókusz, hiszen az MSZP nyakig benne van az ügyben. Ezeknek az embereknek azonban elemi érdekük, hogy az egész K & H ügyet néhány megtévedt ember hanyatlásaként mutassák be, amelynek előzménye nem is volt. A történet szereplői, a hírek szereplői, Puch László és Baja Ferenc menetrendszerűen felvonulnak a köztelevízió műsoraiban és rendre elmondják, hogy nincs politikai szál az ügyben.
Kulcsár nélkül egyszerűbb lett volna?
El lehetett volna simítani az egész dolgot. Ezt az ügyet ugyanis olyan emberek csinálják, akik már az oviba is együtt jártak, ahogy mondtam a filmben, a csattogós lepkét együtt húzogatták. De sem nekik, sem a papájuknak nem volt kérdéses sohasem, hogy állami pénzhez hozzányúlhatnak-e vagy sem. Nem is érzik benne a bűnösséget. Sajátos moráljuk szerint, nekik ehhez joguk van. Ez egy nagyon érdekes pszichológiai helyzet. Nincs reális tudatuk az üggyel kapcsolatban, felháborodottság van bennük. Nem is értik, hogyan jöttök ti prolik ahhoz - és ez alatt értik a nyilvánosságot, az ellenzéket, és az olyanokat mint én -, hogy merészeltek ti belenézni a nagyok kártyáiba? Hogy mertek megérintetni bennünket, hiszen mi vagyunk a kiváltságosok? Ezek olyan emberek, akik mindig mindent megúsznak, őket nevezik születési arisztokráciának. Magyarországon a sajátos történelmi körülmények következtében, ez vörös arisztokrácia. Az egész Kulcsár-történet az egész magyar felső tízezer súlyos válságát mutatja.
Ezt jelenti a politika és az érinthetetlenek összefonódását?
Ennek a megértéséért mutattuk be a filmben a P2-es páholyt. Olaszországban ez volt az 1980-as években a felső tízezer maffiája, amelyik lényegében lenyúlta az állami beruházásokat és elképesztő hatékonysággal működött. Majd amikor tíz év múlva az egész beborult, akkor a felső tízezer is bukott, elvitték bilincsben az államfőt, és történelmi pártok omlottak össze. Magyarországon ugyanennek az elitnek a tagjai a Tocsik-botránynál legalább még megpróbálták a törvényesség látszatát kelteni. A Kulcsár-ügyben azonban már erre sem veszik a fáradságot. A résztvevők bíznak benne, hogy ha bármi kiszivárog, akkor bárkit meg tudnak félemlíteni és el tudnak hallgattatni. Gondoljunk bele - és mi ezt is bemutatjuk a filmben -, mennyi pénzre van szükség egy országgyűlési képviselő kampányára. A törvény szerint egymillió forint jut egy képviselő választási kampányára, azonban nem nehéz kiszámolni, hogy ennek az összegnek a tízszerese sem elég. A Kulcsár-ügyben azonban mindenki úgy kommunikál, hogy ezt a háttérösszefüggést eldugja. Ugyanakkor felteszem a kérdést, számoljuk ki azt is, hogy korrupciógyanús ügyekbe, mely pártoknak a képviselői buktak bele? Láthatóan és ítélettel. És nézzük meg, hogy ki hiányzik a képből. Volt már fideszes, kisgazda, MDF-es és SZDSZ-es. Az MSZP ebből a körből kimaradt. Mi ennek az üzenete? Hogy ezek minden gyanú fölött álló, makulátlan emberek? Ez itt már nem MSZP-ről és nem Fideszről szól, hanem ez egy ország születési arisztokráciájának az előjogairól. Hogy ők kommunisták? Valóban. Nem grófok és nem hercegek, de ma már úgy élik meg a világot. Erről szól ez a történet. Ez pedig a világ legtermészetesebb dolga, minden országnak van ilyen "arisztokráciája".
Mi Kerék Csaba szerepe?
Kerék Csaba a kiszemelt balek, őt hajlandóak odalökni a befolyásosok. Kerék Csaba mutatja meg ebben a történetben az elérhetőség határát. Azzal ugyanis nem foglalkozhat a társadalom, hogy Erős Jánosnak, Mészáros Jánosnak, Baja Ferencnek, Puch Lászlónak mi volt a szerepe. De mivel mégiscsak kirobbant a balhé, az emberek pedig nem hülyék és tudják, hogy ilyesmit nem lehet véghezvinni befolyásos barátok nélkül. Ezért aztán Kerék Csabát kinevezik a történetben a látható bűnösnek. Ahogy a filmben is elmondja, hogy ha ő nincs, akkor nagyon bonyolulttá válik a helyzet. Kerék Csaba a felső tízezer azon tagja, akit odalöknek koncnak és ez Rejtő E. Tibor is.
Egy rész nem volt világos, amikor azt mondja a Kulcsár Attila kihallgatásáról készült videofelvételről, hogy ebben az esetben nem látjuk a fától az erdőt. Miért nem?
Hogy lehet egy hónapig azzal foglalkozni a magyar sajtóban, hogy szabad-e videofelvételt készíteni a kihallgatásról? Persze hogy szabad. Csak akkor tekinthetnek el tőle, ha különös indokkal a gyanúsított kéri azt. Az egész ügy valójában az ügyészség ellehetetlenítéséért folyt. Az ugye nyilvánvaló, hogy a rendőrség ebben a történetben korruptnak bizonyult. Nem Molnár Csabát vagy Bácskai Jánost akarom vádolni vagy védeni, mert aki ma Magyarországon szemrehányást tesz nekik, az vagy nem ebben az országban él, vagy teljesen hülye. Bácskainak dandártábornokként, vagy Molnár Csabának alezredesként nemet mondani egy politikai utasításra egy olyan ügyben, amiben érintőlegesen szerepet játszik a belügyminiszter férje, az egyenlő az öngyilkossággal. Az ilyen zsarolásos helyzetekben nem becsületesen szoktak viselkedni. Ők csak embernek bizonyultak, amit mondtak nekik, azt tették. De ugye ezt is úgy kellett beállítani, hogy a pénzéhes Molnár Csaba eladta a rendőrség becsületét egy tolltartóért és egy kupac süteményért. Kérdem én, miféle becsületét a magyar rendőrségnek? Bácskai Jánosnak pedig felrótták, hogy találkozott Kulcsár Attilával. Miért? Tóth András nem találkozott vele? Tóth Andrásnak ebbe az ügybe beavatkoznia törvénytelen volt.
Miért?
Mert nem nyomozó, hanem egy politikai államtitkár, akinek éppen azt kell garantálnia az ő posztján, hogy a demokratikus jogok érvényesüljenek. Egy politikai államtitkárnak távolságot kell tartania az alatta dolgozó szervezettől. Gondolkodtunk a filmben, hogy kiírjuk Tóth András telefonszámát. Ha valóban bárki felhívhatja az államtitkárt, akkor tessék csak bátran keresni. Ha valóban bármilyen ügybe bele lehet vonni a magyar titkosszolgálatokat.
Jelenleg úgy tűnik, hogy mégis a technikai végrehajtók viszik majd el a balhét. Valóban ez lesz a vége, az igazán nagy nevek sohase derülnek ki?
Már most látszik, hogy a főbűnösök megússzák. Illetve egy remény van még ebben a történetben. Az ABN Amro Bank nyomoz, ugyanis azóta ez a bank lett a K & H tulajdonosa. Az ABN pedig a világ öt legnagyobb pénzintézménye közül az egyik. A bank nyomozati anyagában pedig nevek vannak. Olyan nevek, amelyek eddig a magyar hatóságok nyomozati anyagában még nem jelentek meg. Ezekben Kerék Csaba és Kulcsár Attila csak technikai végrehajtói szinten szerepel. A hollandok pedig nem arról ismertek, hogy néhány milliárdot odadobnak a magyar választások kimenetele kedvéért. Ez a pénzintézet nem ebből gazdagodott meg. Ha valamiben lehet bízni, akkor ez az. Az a jó néhány milliárd valakinek nagyon hiányzik.
Az interjút Kállay-Nagy Szilvia készítette, a Magyar Demokrata múlt heti számában jelent meg