Akár százötvenezer család vacsorájára is elegendő lett volna a csepeli "üzemben" múlt pénteken talált romlott csirkehús. Eddig Magyarországon soha nem látott mennyiségű, összesen 73,5 tonnányi húst fedeztek fel ugyanis az Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Szolgálat - az ügy feltárásán péntek estétől vasárnap hajnalig dolgozó - munkatársai.
- A szolgálat december óta működő telefonügyeletére pénteken öt óra körül érkezett a bejelentés a telep körül egy magánszemély által érzékelt különös nagyságú kamionforgalomról. Kiérkezésünkkor azonnal több mint tizenöt tonnányi gyanús húst találtunk - mondja Sueth Miklós főállatorvos. Azóta kiderült, ennek a mennyiségnek a sokszorosa várt csomagolásra a telepen.
A korábban dísznövények bemutatására szolgáló, nyers hús tárolására viszont teljességel alkalmatlan, illegális üzemben félig kiolvadva álltak a termékek. Műanyag dobozokban, lefóliázva tárolták a csirke-, illetve pulykahúst. Akadt olyan csomag, amelynek a szavatossága hónapokkal korábban lejárt - mondja a főállatorvos. A több mint hetventonnányi baromfihús Szlovákiából, Csehországból és Lengyelországból került az országba. A helyszínen talált csomagolóeszközök, címkézők és árlista mind azt bizonyítják, hogy az árut átdátumozva napokon belül forgalomba akarták hozni. Egyelőre lehet benne bízni, hogy a tervből semmit sem sikerült megvalósítani.
- Az állat-egészségügyi szolgálat munkatársai a hétvégén a húst áruló üzletekben átfogó ellenőrzéseket tartottak. Ennek eredménye és az üzemben talált, többségében szlovák dolgozók elbeszélése alapján a csempészáruból valószínűleg még nem került a boltokba, de az eddigi bizonyítékok alapján több áruházlánccal is tárgyalt a fantomcég vezetője - mondta a főállatorvos. Szerinte egyebek mellett a madárinfluenza miatt bevezetett óvintézkedéseknek köszönhető, hogy ilyen gyorsan le tudták leplezni az illegális vállalkozást, amely valószínűleg egy szlovák bűnhálózat tagja.
A lap úgy tudja, hogy a fekete húsüzemet irányító szlovák állampolgárságú vezetőt a rendőrség már kihallgatta.
Az még kérdéses, hogy a vétkesek milyen büntetésre számíthatnak, de annyi biztos, hogy ha a feltevések bebizonyosodnak, nagyon súlyos bűncselekményről van szó. Ennél sokkal egyszerűbb esetekben csak ebben a hónapban már több mint tízmilliós bírságot szabtak ki az állategészségügyi szolgálat ellenőrei. Akkor több ezer kilónyi romlott terméket - legnagyobb mennyiségben margarint - foglaltak le, Veszprémben egy halfüstölő üzemet zárattak be, és a nem megfelelő higiéniás feltételek miatt egy bolt működési engedélyét függesztették fel.
Forrás: Népszabadság
fideszfrakcio.hu