Nehéz megítélni, hogy valójában mi történik a 8,5 ezer lakosú, igen kevés horvát és magyar lakost számláló Beskán; egyesek szerint az egymással kibékíthetetlenül ellenséges érzelmeket tápláló két párt, a Demokrata Párt (DS) és az ultranacionalista Szerb Radikális Párt (SRS) politikai harca áll a történések mögött, mások szerint a településen valóban a milosevici időket idéző kampány kezdődött, amelynek az ott élő horvátok és magyarok a kárvallottjai.
A botrányt a DS helyi szervezete robbantotta ki, azt állítva: több mint 120 beskai lakos kapott szombat reggel felszólítást, hogy "tájékoztató beszélgetésre" december 13-án fáradjanak be a helyi rendőrkapitányságra. Olyan személyek kaptak idézést, akik májusban aláírták a radikálisokból álló helyi közösség (önkormányzat nélküli települést vezető testület) leváltását kezdeményező petíciót.
A DS szerint Beskán gyakorlatilag példátlan "rendőrségi razzia" zajlik, a hatósági emberek behatolnak a petíciót aláírók otthonába, házról házra járva arról faggatják a helybélieket, hogy aláírták-e a folyamodványt. A párt szerint kiváltképpen a helyi horvát és a magyar nemzeti közösségre nehezedik a nyomás, a százhúszas listát pedig a helyi radikális vezetés állította össze, összejátszva a rendőrséggel. Boris Tadic köztársasági elnök pártja erről értesítette Vojislav Kostunica szerb miniszterelnököt, a szerbiai Helsinki-bizottságot és a belügyminisztériumot. A DS hétfőn felszólította a beskaikat, hogy ne tegyenek eleget az idézésnek, és azt ígérte, hogy minden segítséget megad azoknak, akik dacolnak a
hatóságokkal.
Az idén májusban 560 beskai aláírta a szóban forgó petíciót, követelve új szavazás kiírását a helyi közösségi képviselők megválasztására, akik annak idején - összesen 11-en - mind az SRS tagjai voltak. A népkezdeményezés következtében megtartott választáson a radikálisokkal szemben álló polgári kezdeményezés öt tagja került be a testületbe: ezzel megtört a radikálisok egypárti uralma, de Stojan Mutic radikális polgármestert nem sikerült meneszteni.
Muticék ezután feljelentést tettek a rendőrségnél, azt gyanítva, hogy a petíció aláírói között több név duplán is szerepel, ráadásul a szervezők visszaéltek azoknak a nevével, akik nem is a faluvezetők leváltását követelték, hanem önként hozzá akartak járulni a helyi oktatás minőségének javításához, és ezt aláírásukkal is tanúsították. Az SRS szerint a rendőrség most azt vizsgálja, hogy ki az, aki valóban a petícióhoz adta a nevét, de a pártnak ehhez semmi köze.
A radikálisok azzal vádolták a DS-t, hogy provokációival szándékosan rontja a nemzetek közötti jó kapcsolatot a Vajdaságban. A beskai polgármester erélyesen cáfolta, hogy etnikai alapú üldöztetés folyik a községben, razziákról pedig szerinte végképp nem lehet beszélni. Mint mondta, pártjában is vannak szép számmal nem szerbek, javarészt magyarok, mi több, a rendőrségi idézést közvetítő közösségi futár is roma nemzetiségű.
Nem világos egyelőre, hogy valóban a radikálisok múltbeli akciókra emlékeztető dolgok zajlanak-e Beskán, mindenesetre a vajdasági magyar média felkapta a hírt. A nacionalizmussal semmiképpen sem vádolható Dnevnik című újvidéki napilap tudósítói a helyszínen jártak, de szerintük a falubeliek közül kevesen hallottak az állítólagos "razziákról". Más forrásokból viszont az MTI úgy értesült, hogy az idézések alanyai között valóban vannak szép számban horvátok és magyarok.
MTI - fideszfrakcio.hu