fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Politikai haszonszerzés a Dzsumbujban?
2005. december 13., 12:52
Ne lehessen politikai haszonszerzésre felhasználni a Dzsumbujban élők nyomorúságos helyzetét, ezért a Ferencvárosi Polgári Frakció tárgyalásokat kezdeményez a "felelős" helyi pártokkal - közölte a IX. kerületi képviselő-csoport vezetője kedden az MTI-nek küldött közleményében.

Bácskai János elmondta, az MSZP etnikai feszültség keltésére tett kísérletet Ferencvárosban Pál Tibor országgyűlési képviselő és Bánsághi Tamás, a szocialisták helyi elnökének irányításával. Kinek áll érdekében, hogy elszabaduljon a pokol a Dzsumbujban? - tette fel a kérdést a fideszes politikus, aki szerint az itt élő cigányokat próbálják politikai célokra felhasználni.
A Fidesz, az MDF, az MKDSZ és a Fidelitas tagjaiból álló polgári frakció úgy látja, hogy "december 8-án, a helyi MSZP egyik elnökségi tagja által szervezett és vezetett Bakáts téri tüntetésen, nehéz sorsú emberek, fiatalkorúak kiszolgáltatott helyzetével visszaélve kavartak politikai vihart egy gyámhatósági ügyből".
Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter az említett demonstráció napján azonnali hatállyal felfüggesztette a Dzsumbuj helyzetének rendezésére életre hívott együttműködési programban való részvételét; a döntést a tárca vezetője az együttműködő felek szakmát és az etikai normákat sértő magatartásával indokolta.
Demszky Gábor főpolgármester február 17-én jelentette be, hogy szociális városrehabilitációs program indul a többi közt a IX. kerület részvételével. Göncz Kinga akkor arról beszélt, hogy a jövőben együtt kell gondolkodni az leromlott épületek és a nehéz helyzetben lévő emberek rehabilitációjáról.
Az 1937-ben átadott, három épületből álló telep, a Dzsumbuj egyik legfőbb problémája az, hogy egy gyártelepi környezetbe ékelődött, és így elszigetelődött a város életétől. A ferencvárosi telep speciális társadalmi életéről Ambrus Péter Dzsumbuj címen könyvet írt az 1980-as években, a szociológiai mű ma is tananyag az egyetemeken.
Az egymásra nyitott, többnyire kis alapterületű, egyszobás otthonokból álló Dzsumbuj, mint "egyedi szubkultúra koncentrálja, tartósítja és újratermeli a nyomort" - áll a kerület által készített jelentésben, melynek írói megállapítják még azt is, a fővárosban máshol is találhatók ilyen "zárványtelepek", de leginkább a Dzsumbujban érhető leginkább tetten a gettósodás, a nyomor koncentráltsága.

MTI - fideszfrakcio.hu