Az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének felméréséből kiderül, hogy az utóbbi egy évben érezhetően megnőtt a késedelmes fizetés és a körbetartozás, s ennek fő okaként a szóban forgó döntést nevezik meg a vállalatvezetők. Az áfavisszatartást nyilván a költségvetés (akkor is) siralmas helyzete miatt rendelte el a pénzügyi tárca vezetője, miután az uniós csatlakozás után a tervezettnél kisebb mértékben csökkentek az áfa-visszaigénylések. Az azóta elvégzett elemzések ugyanakkor azt mutatják, hogy ennek fő oka inkább magában a rossz tervezésben, semmint a csalásokban volt keresendő, hiszen részben az uniós szabályozás átvételéből adódó egyszeri hatás volt, részben a dinamikus exportnak volt köszönhető. Ráadásul az Állami Számvevőszék jelentése szerint Draskovics intézkedése a késedelmi kamatok kifizetése miatt közvetlenül is többet vitt, mint hozott a költségvetésnek.
A közvetett gazdasági kár azonban ennél jóval súlyosabb. A már említett felmérésből egyértelműen kiderül, hogy az áfavisszatartás miatt megugró körbetartozás elsősorban azokat a magyar tulajdonú kis- és középvállalkozásokat sújtja - a legmarkánsabban az építőiparban -, amelyek likviditása amúgy is törékeny, a foglalkoztatásban (és így az adóbevételek alakulásában) betöltött szerepük viszont meglehetősen nagy.
A probléma azonnali kezelést igényelne, amit a jelek szerint a politika mindkét oldalán felismertek: a kormány faktoringkonstrukciókkal, követelésfelvásárlással, elszámolóházzal, az ellenzék többek között a kifizetetlen számlák adóterheinek elengedésével, az áfavisszatartás megtiltásával csökkentené a bénító körbetartozást. Persze, ahogy az már lenni szokott, mindenki a saját megoldását látja kedvesebbnek, most azonban tényleg célszerű lenne a megoldásra koncentrálni a szokásos politikai játszmák helyett. Különben előfordulhat, hogy egyszer csak késő lesz vitatkozni bármiről is.
Gaál Csaba; vg.hu
vg.hu - fideszfrakcio.hu