fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Jelentés a Titanic fedélzetéről
2005. december 15., 15:56
Az, hogy Magyarország 2002-ben letért a konvergenciapályáról, a magyar államnak a nagyobb kamatkiadásokon keresztül eddig hozzávetőleg ezermilliárd forintjába került. A magyar államadósság múlt hét keddi leminősítése után az adósságterhek további emelkedése várható. A felelőtlen költségvetési politika eredményeképpen bekövetkezett leminősítés a lakosságnak közvetlenül is komoly kockázatot jelent: több százezer háztartást érhet komoly veszteség a forint gyengülése miatt.

A 2002-es kormányváltás előtt azt várták a piaci szereplők, hogy Magyarország 2006-2007 táján bevezetheti az eurót. A befektetők és elemzők azzal számoltak, hogy 2006-ra az eurókamatok feletti felár 0,5 százalék körüli szintre csökken. Ez, ahogy több ország példája mutatja, reális lehetőség volt. Felelős gazdaságpolitika mellett mára elérhető lett volna, hogy Magyarország - a hét másik újonnan csatlakozott kelet-európai országhoz hasonlóan - belépjen az euróbevezetés előszobájának tekintett ERM II. árfolyamrendszerbe. A költségvetési hiányt alacsony szinten tartó gazdaságpolitikával a kamatszint három százalék alatti szintre mérséklődhetett volna, s ez csökkentette volna az állam adósságterheit, és élénkítette volna a gazdasági növekedést.

Sajnos a magyar kormány más utat választott. A folyó - és nem a beruházási - kiadások növekedése miatt az államháztartási hiány fenntarthatatlanul magas szintre ugrott. A tartósan magas hiány a magas kamatokon, az állandósult bizonytalanságon és a vállalati beruházások kiszorításán keresztül jelentősen mérsékli a gazdaság növekedési lehetőségeit. Az eladósodott magyar állam ma versenytársainál lényegesen magasabb kamatok mellett tud csak hitelt felvenni. Az eurókamatok feletti mintegy 4 százalékos felár és a növekvő államadósság miatt évente 200-300 milliárd forinttal több kamatot kénytelen a magyar állam fizetni, mint fegyelmezett és felelős gazdaságpolitika mellett kellene.

A Fitch hitelminősítő múlt hét kedden mind a forintban, mind a devizában lévő magyar államadósságot leminősítette. A leminősítés tulajdonképpen lekövette azt a romlást, amely Magyarország eladósodottságában és egyensúlyi helyzetében az elmúlt közel négy évben végbement. Magyarország ezzel az újonnan csatlakozott országok közül a legrosszabb hitelminősítéssel rendelkező országgá vált. A magyar forintadósság jelenleg Tunéziáéval van azonos szinten, egy kategóriával kerültünk a Dél-afrikai Köztársaság és kettővel Szlovákia mögé. A magyar devizaadósság kikerült a biztonságosnak tekinthető A kategóriából. A B kategóriába való átsorolás jelzi, hogy a befektetőknek és sajnos a magyar vállalatoknak és lakosságnak növekvő kockázatokkal és bizonytalansággal kell együtt élniük.

Varga Mihály

vg.hu - fideszfrakcio.hu