A határon túli magyar szervezetek képviselői előzőleg egyeztetést folytattak a magyar kormány illetékes vezetőivel, köztük Szabó Vilmos államtitkárral is a két ügyben.
Felettébb kérdéses, hogy egyetlen fillért is kiutaltak-e már az elvileg egymilliárd forinttal útnak indított Szülőföld Alap céljaira az idei költségvetésből - jelentette ki Németh Zsolt az MTI-nek.
Hozzátette: kérdéses, hogy a kormányzat milyen forrásból kívánja a jelzett 1,125 milliárd forintot szétosztani, amikor az idei büdzsében csak 500 millió áll rendelkezésre, a 2006-os költségvetési törvényjavaslatban pedig az 500 milliós tétel mellett csak a személyi jövedelemadóból felajánlható 108 millió forint szerepel a Szülőföld Alap céljaira.
"Mindez felveti, hogy választási célokra, törvénysértő módon történő pénzosztásról van szó" - fogalmazott Németh Zsolt.
Kovács Miklós elmondta, hogy az alapból a kárpátaljai magyarság számára oktatási és média célokra elosztható 90 millió forintból 75 milliót a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség ellenlábasa, a magyar kormány által "favorizált" Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) kapta. Megjegyezte, hogy a beregszászi magyar főiskolát eleve kizárták az oktatási támogatásból való részesedésből, a legnagyobb pénzösszegekről döntő Szülőföld Tanácsba pedig egyeztetés nélkül szintén az UMDSZ alelnöke került.
Ezzel kapcsolatban Németh Zsolt közölte: felszólítja Somogyi Ferenc külügyminisztert, hogy a vitatott pénzekről született kollégiumi döntéseket ne írja alá.
"Minél mélyebben belelovalja magát a magyar kormány, hogy beleavatkozik a kárpátaljai magyarok életébe, annál inkább sajátjának kell majd tekintenie a kudarcot is" - hangsúlyozta Kovács Miklós.
Duray Miklós szerint az alapból elérhető pénzek túlságosan el lettek aprózódva, hiszen több mint négyszáz pályázatot hagytak jóvá.
A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja alelnöke kiemelte: a kormány alkotmánymódosító javaslatát nem tartják alkalmasnak a továbbtárgyalásra, mert az a magyar nemzet megosztását eredményezné.
Elmondta, hogy Avarkeszi Dezső magyar kormánymegbízott nem hajlandó elfogadni a magyar nemzet egységéről, a Magyarországon biztosított jogokról, a szétszórtan élő magyar közösségek védelméről szóló javaslataikat.
Kovács Miklós leszögezte, hogy a megegyezést a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) keretein belül kell kimunkálni. Elfogadhatatlannak nevezte, hogy "a magyar nemzet egységéről a magyar jogalkotás teljesen lehátráljon". Németh Zsolt szerint a jelenlegi alkotmányos kötelezettségvállalás a határon túli magyarok irányában erősebb, most a kormány javaslata.
Az ellenzéki képviselő azt mondta, hogy a magyar nemzetpolitika a tavaly decemberi sikertelen népszavazás nyomán kialakult helyzetben tizenöt éves mélyponton van.
Szólt arról is, hogy a magyar-román szociális egyezmény hétfői parlamenti ratifikálása azt jelenti, hogy a román állam finanszírozza a Magyarországra áttelepülők nyugdíját és szociális kiadásait.
"Eljött az idő, hogy a kormányfő megkövesse a határon túli magyarokat a teljesen alaptalanul folytatott, gyanakvást ébresztő és rendkívül megalázó kampányért. Meg kell kezdeni az egyeztetést az állampolgárság kiterjesztéséről" - fűzte hozzá a kérdés kapcsán Németh Zsolt.
Mint elhangzott, lehetséges, hogy az alkotmánymódosítás ügyéről januárban újabb egyeztetés lesz a kormány és a határon túli magyar szervezeteek képviselői között.
MTI - fideszfrakcio.hu