fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Orbán Viktor: Politikai, és nem gazdasági siker az EU-s büdzséről született kompromisszum
2005. december 18., 16:10
Ne folytassa Magyarország azt a gyakorlatot, hogy az Európai Unió számára meghamisítjuk a magyar adatokat, és most a magyarok számára meghamisítjuk az európai uniós adatokat, ugyanis semmifajta 30 milliárd euróról nincsen szó, a valóságos szám a 22,6 milliárd euró, ennyivel számolhat Magyarország a következő hét évben - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Martonyi Jánossal tartott közös rendkívüli budapesti sajtótájékoztatóján.

Miniszterelnöki kompromisszum jött létre az európai uniós költségvetésről a következő hét évre vonatkozóan. Az EU szabályai szerint azonban az Európai Parlamentnek még meg kell vitatni a miniszterelnökök kompromisszumát, és utána hoz majd az Európai Parlament egy végleges döntést - mondta Orbán Viktor a vasárnapi rendkívüli sajtótájékoztatón.
A Fidesz elnöke elmondta: a sajtótájékoztatót megelőzően a Szabad Európa Központ egy szakértői konferenciát tartott Martonyi János vezetésével. A konferencia fontosabb megállapításai között a politikus felhívta a figyelmet a rendezvény témájára, miszerint arra keresték a választ, hogy mi következik Magyarország számára a most elért miniszterelnöki kompromisszumból.

- 2005 rossz éve volt az Európai Uniónak, hiszen elbukott az Unió alkotmányának megteremtésére tett kísérlet, az ismert felmérések szerint az Unió polgárainak körülbelül hatvan százaléka nem támogatja az Unió működését. Nyugodtan kimondhatjuk, az a tény, hogy a miniszterelnököknek sikerült kompromisszumot kötni péntek éjszaka, az egy politikai siker, gazdasági tartalmát tekintve ezt a megállapodást ugyanakkor nem tartom sikernek az Európai Unió számára. Ennél sokkal többet vártunk ettől a megállapodástól - mondta Orbán Viktor. - Ez a megállapodás azt jelenti, hogy egy kibővített, megnagyobbított, egyesített Európát kevesebb pénzből működtetünk, mint korábban tettük, és ez az egész Európai Unió jövőjére nézve egy rossz perspektíva. Nem egy egyre szorosabbá váló, egyre szolidárisabb Európai Unió kiépítése felé visz, hanem az eddigi szoros együttműködésnek, a lazítását, szétbontását, elgyengülését jelenti ez a költségvetés - tette hozzá a politikus.

Orbán Viktor példaként említette, hogy 2000 és 2006 között a tagállamok nemzeti össztermékük 1,12 százalékát ajánlhatták fel az EU közös céljaira, a következő hét évben ez 0,98 százalék. A költségvetés ügyében eddig három kompromisszum jött létre, amelyben a magyarok egy oldalon álltak, s ezért mindenkit elismerés illet - mutatott rá a politikus, majd megjegyezte: az Európai Bizottságban 25,4 milliárd eurós magyar támogatásról, az Európai Parlamentben 24,9 milliárd euróról született kompromisszum, legutóbb pedig 22,6 milliárdról, tehát folyamatos hátrálás történt.
Az uniós tagállamokban és Magyarországon is egy sikerpropagandának vagyunk részesei, ugyanakkor az a legfontosabb az ország számára, hogy megismerje a valóságos helyzetet - fogalmazott a politikus.

- Fontos, hogy tisztán lássunk ebben a kérdésben. Ne folytassa Magyarország azt a gyakorlatot, hogy az Európai Unió számára meghamisítjuk a magyar adatokat, és most a magyarok számára meghamisítjuk az európai uniós adatokat, ugyanis semmifajta 30 milliárd euróról nincsen szó, a valóságos szám a 22,6 milliárd euró, ennyivel számolhat Magyarország a következő hét évben - jelentette ki Orbán Viktor.

A Fidesz elnöke elmondta: összességében mezőgazdasági célokra az előttünk álló hét évben kevesebb pénzt fog költeni az EU, mint az előző hét évben, miközben a tagállamok részesedése a teljes mezőgazdasági költségvetésből évről évre nőni fog, tehát a mezőgazdasági termékek piaci támogatása a következő hét évben szűkül. Ez Magyarországnak rossz irány, a magyar gazdák érdeke, hogy az EU összességében ne költsön kevesebbet a mezőgazdaságra, mint korábban, és a piaci támogatások ne csökkenjenek - fűzte hozzá.
A magyarok a következő két évben 18-18 milliárd forintot kell, hogy fizessenek a briteknek járó visszatérítési rendszerben - jegyezte meg.
Orbán Viktor elmondta, azzal a kéréssel fordult a Fidesz által delegált EP-képviselőkhöz, hogy továbbra is dolgozzanak, hiszen fontos részletkérdésekben még lehetőség van a helyzet javítására, mivel az Európai Parlamentnek joga van ezeket a számokat fölfelé módosítani.

- Most még tehetünk azért, hogy több pénzt kapjunk. Az Európai Parlamentnek joga van ezeket a számokat felfelé módosítani. Nagyságrendekkel már nem tudunk javítani a költségvetésen, de fontos részletkérdésekben még továbbra is van esély a helyzet javítására. Arra kérjük a néppárti képviselőinket, hogy továbbra is dolgozzanak aktívan a költségvetés ügyében, és keressék az együttműködést a szocialista európai parlamenti képviselőkkel. Legyen most is olyan szoros együttműködés mint korábban - mondta.

Martonyi János felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország egy erősebben integrált unió megteremtésében érdekelt, ugyanakkor felmerül a kérdés: meg lehet-e ezt valósítani kevesebb pénzből.
A mezőgazdaság területén épp akkor lép be a forrásszűkítés, amikor a közvetlen kifizetések nagyobb százalékát kaphatja meg Magyarország - jelentette ki Martonyi János.
Megjegyezte: a legfontosabb az lenne, hogy legalább az integrációs politikát, ami egy össznemzeti ügy, legalább ezt ne falja fel a politikai marketing, a politikai kommunikáció és retorika.

- Teljesen fölösleges 30 milliárd euróról beszélni akkor, amikor ez az összeg 22,6 milliárd euró, és én ennek a 22,6 milliárd eurónak nagyon örülök, és bízom abban, hogy a magyar gazdaság, a magyar közigazgatás képes lesz arra, hogy ezt az összeget a lehető legnagyobb mértékben fel is használja - mondta Martonyi János. Hozzátette: annak nincs értelme, hogy félrevezessük a magyar közvéleményt, a gazdaság szereplőit.


fideszfrakcio.hu