Sok minden elhangzott akkoriban útlevél ügyben is: legyen!, ne legyen!, legyen, de ne úgy!, ne útlevél legyen, hanem speciális útiokmány.
Majd később olyan útlevelet ígértek a határainkon túl élő magyarok számára, amellyel könnyebben léphetnének a jelenlegi Magyarország területére - mondjuk rokonlátogatóba. Tehát egy útiokmányt, amely mégsem azonos a magyar útlevéllel. Vagyis, állampolgárságot nem adott volna a kormány, de úti papírokkal ellátta volna azokat, akik nem saját államának polgárai.
A népszavazás után - látva a kudarcot és az emberek csalódottságát - a kormány benyújtotta a Szülőföld Programról és a Szülőföld Alapról szóló törvényjavaslatait.
Ezek mögött a javaslatok mögött nem volt többletforrás, vagy világos működési rend. Kidolgozatlan ötletnek, olcsó kampányfogásnak tűntek.
Azóta eltelt közel egy év. Vártuk, hogy történik valami, hogy a javaslatok mégiscsak megvalósulnak valamilyen eredményt hozva a határon túliak számára. Azonban a Szülőföld Alapba kevés pénz folyt be, és a kormány - ígéretével ellentétben - nem siet a maga hozzájárulásával kiegészíteni ezt az összeget.
A Szülőfőld Csomag sem hozott sikert, mert semmilyen kézzelfogható támogatást nem jelent, mindössze egy bankokon keresztül igényelhető hitelkonstrukciót, amivel csak nagyon kevesen tudnak élni.
Elérkezett a számvetés ideje - mutatott rá Balla Mihály. Meg kellene kérdezni a határon túli magyar szervezeteket, hogyan látják ők az elmúlt egy év eredményeit, a Szülőföld Csomagot és az Alapot, mit várnak ők a magyar kormánytól. Ennek a párbeszédnek a helye a Magyar Állandó Értekezlet, amelyet Önök immáron több, mint egy éve nem hajlandóak összehívni - szögezte le Balla Mihály.
December 6-án az Országgyűlés Külügyi Bizottságában jártak a határon túli magyar szervezetek képviselői. Duray Miklós, Kasza József, Kelemen Hunor és Kovács Miklós egyetértett abban, hogy csak a MÁÉRT keretein belül lehet döntést hozni bármiféle javaslatról, és mindannyian komolyan bírálták a kormány támogatáspolitikáját.
Ezért Balla Mihály azt kérdezte a külügyminisztertől, mikor látják elérkezettnek az időt a konzultáció visszaállítására, a MÁÉRT újbóli összehívására.
Somogyi Ferenc külügyminiszter szerint a tavalyi MÁÉRT is csak arra volt jó, hogy mindenki összefogjon a kormány ellen, más módon is lehet.
Balla Mihály leszögezte: a kormányon kívül mindenki úgy gondolja, hogy a MÁÉRT szolgálna a közös dolgok megvitatására, ezért a kormányon kell változtatni.
fideszfrakcio.hu