Az anyakönyvi törvénykönyv módosításai közül a szlovákiai kisebbségek számára elsősorban az "ová" képződést érintő változtatás a legfontosabb. Eddig ugyanis az anyakönyvezésnél minden nő vezetéknevét automatikusan a fent említett "szlovákos" toldalékkal láttak el (például így született a Nagyová, a Pálfyová, a Tóthová családnév). Mostantól kezdve az érintettek kérvényezhetik a toldalék elhagyását, és bár hosszas tortúra után, de saját "nemzetük" törvényeinek, vagy hagyományainak megfelelően használhatják vezetéknevüket.
A Hídlap egyik olvasója a napokban járta végig a névmagyarosítás bürokratikus útját: "Mivel férjezett vagyok, a lánykori vezetéknevemet már nem változtathatom meg. Ezért annál a hivatalnál, ahol a férjemmel megesküdtünk, kérelmeztem a házasságlevelemen található vezetéknév magyarosítását. Ez 50 koronába, azaz 325 forintomba került. A többi irat módosítását - jogosítvány, személyigazolvány, útlevél - már az érsekújvári rendőrkapitányságon kell kérelmezni. Az új személyazonossági igazolványt aránylag gyorsan elkészítik, és szintén 50 koronás illetékdíjat kértek a műveletért." A jogosítvány és az útlevél esetében már többet kell fizetni, az utóbbi 500 koronába, azaz 3250 forintba kerül. A változtatások során oda kell figyelni arra, hogy minden iratot átírassunk, és ez vonatkozik a banki szerződésekre, és a többi hivatalos papírra is. Az említett intézményeknél kérvényezni kell a változtatást, mert ha megfeledkezünk róla, a személyazonosságunk igazolása esetén az eltérések miatt komoly problémák merülhetnek fel. Mindent összevetve valamennyi dokumentum átírása több ezer koronába és többhetes ügyintézésébe kerül a kérvényezőnek, ezért valószínűleg a közeljövőben nem sokan élnek majd az "ovátlanítással".
Az anyakönyvi törvénykönyv egyéb módosításaival elsősorban az ügyintézést szeretnék felgyorsítani a törvényhozók. Ezt szolgálja többek között az is, hogy február elsejétől, minden anyakönyvezést illető változást két hónapon belül jelezni kell az illetékes hivatal felé. Azok a külföldiek, akik Szlovákiában nem rendelkeznek állandó lakhellyel, ezentúl bármelyik anyakönyvi hivatalban házasságot köthetnek. A névváltoztatást 2006. február 1-jétől a községi, illetve városi hivatalokban kérvényezhetik az érdeklődők.
Forrás: Hídlap