"Az oktatás megszüntetésének okai csak részben anyagi jellegűek. A képzés eddig az általános iskolában, vagy a város üléstermében folyt, ahol nem voltak biztosítva sem a műszaki, sem pedig a szakmai feltételek. Az egyetem magyarországi alapítványok segítségével felszerelt egy termet, amelyet most néhányan bitorolnak, és nem engedik használni azt az iskola számára"- panaszolta el lapunknak Albert Sándor, az egyetem rektora.
Az anyagi gondok miatt egyébként Komáromban több tanárnak ideiglenesen felfüggesztették a szerződését, de amint rendeződik a helyzet, az egyetem visszavárja őket. A megszorító intézkedésekre az oktatási tárca támogatási rendszere körüli bonyodalmak miatt volt szükség: "Az induló egyetemeket elvileg egy speciális költségvetés szerint finanszírozzák, de jelenleg a diákok létszáma után kapjuk a támogatást. Mivel a szakok még nem töltődtek fel, nem elegendő a nekünk szánt összeg"- mondta Albert Sándor.
A királyhelmeci nappali tagozaton eddig harminckilenc diák tanult: ebből 13 másodikos, 23 pedig elsős volt. A rektor véleménye szerint ennyi diák miatt nem éri meg az 500 kilométerre lévő Komáromból oda utaztatni a tanárokat.
Az intézmény rektora szerint már a kihelyezett tagozat megnyitásakor közölték a diákokkal, hogy esetleges gondok esetén megszűnhet a nappali képzés. Ezt ők akkor tudomásul vették, és egy nyilatkozatot is aláírtak ezzel kapcsolatban. A bajba jutott diákoknak két lehetőségük maradt: vagy átlépnek Komáromba, vagy a levelező tagozaton folytatják tovább tanulmányaikat. A rektor felajánlotta a hallgatók számára, hogy az átlépés esetén a kollégiumi szállás finanszírozását átvállalja az intézmény.
A királyhelmeci diákok és a kihelyezett tagozat vezetője sem ért egyet a képzés megszűntetésével. Nagy Dezső, a település polgármestere szerint a régiónak és a városnak is fontos az iskola fennmaradása, és a helyi önkormányzat akár a működtetés anyagi vonzatát is átvállalná. A kihelyezett tagozat vezetője, Paholics Gábor felháborítónak tartja a helyzetet és nemtetszése jeléül éhségsztrájkba, a hallgatók pedig tiltakozásul aláírásgyűjtésbe kezdtek.
Forrás: Hídlap