A parázs vitában elfogadott "záradék" gyakorlatilag záróakkordja volt a tartományi koalíciós partnerek, pontosabban a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) és a többi szerb párt között kibontakozott vitának, amely kisebb koalíciós válsággal fenyegetett. Nem tudtak megegyezni abban, hogy mely szélsőséges szervezeteket kell betiltani, és pellengérre kell-e állítani a második világháborús magyar veteránok találkozóit. Az elfogadott kompromisszumos állásfoglalásában a valódi törvényhozói jogosítványokkal nem rendelkező vajdasági parlament kérte a szerbiai kormánytól és az illetékes hatóságoktól, hogy tiltsanak be négy, Szerbiában tevékenykedő rasszista és neonáci szervezetet, illetve az Obraz nevű szerb ultranacionalista szervezetet is. A HVIM-mel kapcsolatosan úgy foglalt állást, hogy meg kell akadályozni e "nem hivatalos társadalmi csoport olyan tevékenységét, amely sérti Szerbia integritását és a polgárok nemzeti érzelmeit".
A vajdasági magyar honvédtalálkozókat nem említi nevén a parlamenti dokumentum, de nyilvánvalóan utalva rá eltanácsolja a közéleti személyiségeket és politikusokat a részvételtől "olyan katonai alakulatok gyülekezetein, amelyek a második világháborúban szorosan együttműködtek a fasiszta megszálló erőkkel vagy azok szerves részei voltak". A parlament szerint az ilyen eseményekre vonatkozó sajtójelentések is nyugtalanítják a nyilvánosságot, fokozzák a nemzetek közötti feszültségeket. A VMSZ szemszögéből problematikus az utóbbi állásfoglalás, hiszen a november 12-én, Szabadkán tartott második honvédtalálkozón a párt hivatalosan képviseltette magát, beszédet mondott rajta a párt két alelnöke, Kern Imre és Dudás Károly. A Vajdasági Magyar Demokrata Párt (VMDP) élesen bírálta a VMSZ-t, amiért belement az alkuba, közleményében szólította fel a parlamentet, hogy ne riogassa és ne korlátozza szabad véleménynyilvánításban a vajdasági magyarokat.
Kern Imre az MTI-nek nyilatkozva elismerte, hogy a parlamenti állásfoglalás "szakítópróbája" volt a tartományi koalíciónak, és a VMSZ-nek bele kellett mennie olyan kompromisszumba, amely nem igazán volt ínyére. A legnagyobb délvidéki magyar párt elnöksége hétfő este foglalkozott ezzel a kérdéskörrel, és arra az álláspontra helyezkedett, hogy nagyon fontos lenne, ha a hatóságok betiltanák az említett neonáci és szerb ultranacionalista szervezeteket. Kern szerint a VMSZ nem ért egyet a HVIM olyan rendezvényeivel, amelyeken határmódosításra vonatkozó utalások hangzanak el és a szerbeket nemzeti érzelmeiben sértő dolgok történnek. A honvédtalálkozóra való utalásról Kern Imre azt mondta: a pártnak továbbra is az a véleménye, hogy a magyar háborús veteránok nem önszántukból vonultak be a honvédségbe, nem követtek el háborús bűncselekményeket. A politikus leszögezte, hogy a VMSZ nem határolódik el a honvédtalálkozóktól, és majd eldönti, hogy a tartózkodásra felszólító parlament záradék ellenére megjelenik-e a jövőben a vajdasági magyar veteránok összejövetelein.
MTI - fideszfrakcio.hu