A büntetőeljárás 2002-ben, hetekkel az országgyűlési választás előtt kezdődött Rogán Antal fideszes országgyűlési képviselő feljelentésére. A rendőrség előbb megszüntette, majd az ügyészség utasítására újraindította a nyomozást, melyben tavalyelőtt gyanúsították meg Rácz Pétert. A Fővárosi Főügyészség kiemelt ügyek osztálya által emelt vád szerint a Magyar Úttörők Szövetségének ügyvezető elnöke mintegy 82 millió forint vagyoni hátrányt okozott azzal, hogy 1999-ben 14,2 millió forintért adta el a szervezet csillebérci táborának területén fekvő, 94 millió forint értékű ingatlant. Az ügyészség szerint Rácz Péter szándékosan értékesítette valódi értékénél jóval alacsonyabb áron az ingatlant.
Az egyik korábbi tárgyaláson Rácz Péter bírói kérdésre elmondta, hogy az ingatlan 1999 márciusi értékesítését követő hónapban a vásárló Bau-bérc Kft. 50 százalékos tulajdonosa lett unokatestvére, a másik 50 százalékos tulajdonrészt pedig egy kínai állampolgár szerezte meg. Arra a kérdésre, hogy mindez puszta véletlen-e, a vádlott leszögezte: nem működött közre rokona tulajdonszerzésében. Az adásvétel után egyébként a Bau-bérc Kft. az úttörőszövetségtől kapott tervek alapján felújíttatta az épületet, amelyet azóta a szövetség bérel. A vádlottak az eljárás során mindvégig tagadták a terhükre rótt cselekményeket.
Rácz Péter a szerdai tárgyaláson az utolsó szó jogán ártatlanságát hangoztatta és utalt az ügy politikai vonatkozásaira. A szerdán kihirdetett ítélet szerint mind Rácz Péter, mind a per másodrendű vádlottja - aki ingatlanszakértőként a vadászház értékét 14,2 millió forintra becsülte - bűnös különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelésben. Az ingatlanforgalmi szakértő bűnsegédként követte el tettét, őt a bíróság 216 ezer forint pénzbüntetésre ítélte.
Az ítélet szóbeli indoklásában Barna György bíró kifejtette: a szakértő értékbecslése több pontatlanságot is tartalmazott, így például "irreálisan alacsony" fajlagos áron vette figyelembe a terület értékét. Hozzátette: Rácz Péternek tisztában kellett lennie azzal, hogy az értékbecslés valótlan tartalmú, és ezért a 15 milliós árért 1999-ben egy jobb helyen lévő panellakást lehetett kapni. Az elsőrendű vádlott volt megbízva az úttörőszövetségben a vagyonkezeléssel. Miután pedig a szakértő véleménye segítségével a 94 milliós ingatlant 15 millióért értékesítette, vagyoni hátrányt okozott.
A bíróság enyhítő körülményként vette figyelembe Rácz Péter esetében a büntetlen előéletet, továbbá hogy hét év telt el a bűncselekmény elkövetése óta. A bíróság egyik vádlott esetében sem értett egyet az ügyészség által indítványozott, foglalkozástól eltiltás mellékbüntetés kiszabásával. Az ítélet ellen a vádlottak és védőik felmentésért fellebbeztek. Az ügyész az elsőrendű vádlott esetében a próbaidő és a pénzbüntetés vonatkozásában súlyosításért, a másodrendű vádlott esetében felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása és a pénzbüntetés súlyosítása érdekében fellebbezett. Emellett mindkét vádlott vonatkozásában ismét indítványozta a foglalkozástól eltiltás mellékbüntetés kiszabását is. A büntetőper a Fővárosi Bíróságon folytatódik majd másodfokon.
Rácz Péter az ítélethirdetés után újságíróknak elmondta: meglepőnek tartja az indoklást, és azt, hogy a bíróság a saját maga által kirendelt szakértő véleményét sem fogadta el. Megjegyezte: a beszerzett kilenc szakértői véleményből hét azt támasztja alá, hogy az ingatlan értéke 15 millió forint volt, kettő pedig azt, hogy 90 millió. A főúttörő kérdésre válaszolva elmondta: felajánlja, hogy lemond elnöki tisztségéről. Hozzátette: bár nem tudja bizonyítani az ügy politikai motiváltságát, figyelemre méltónak tartja, hogy fideszes országgyűlési képviselő tett feljelentést az ügyben. Újságírói kérdésre elmondta azt is, hogy amikor Budapesten van, a vadászházban alszik.
MTI - fideszfrakcio.hu