fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kevesebb állami támogatást kaphat három magyar régió az új uniós iránymutatások szerint
2005. december 21., 16:19
Kevesebb állami támogatásban részesülhet 2007-től három magyar régió, Közép-Magyarország, Közép-Dunántúl és Nyugat-Dunántúl az Európai Bizottság szerdán elfogadott, a regionális támogatásokat 2013-ig szabályozó új iránymutatásai szerint.

Az új iránymutatások alapján a magyar régiók közül a következő időszakban Közép-Dunántúl 50 helyett 40 százaléknyi támogatásban részesíthető, míg Nyugat-Dunántúl 45 helyett 30 százalékosban. Közép-Magyarország átmenetileg hátrányos helyzetben lévőnek minősül, és azon belül Pest megye 30 százalékos felső határt kapott, míg Budapest esetében a határt 2007-ben a jelenlegi 35-ről 25 százalékra, majd 2011-től várhatóan 10 százalékra csökkentik. A többi négy magyar régióban marad az 50 százalékos támogathatóság.
Az új iránymutatások ismertetik a szegényebb régiók fejlesztését előmozdító állami támogatások - egyebek között a közvetlen befektetési támogatások és a vállalatoknak biztosított adócsökkentések - engedélyezésének szabályait, megadják a regionális támogatásra jogosult régiók kiválasztásának szabályait, és meghatározzák a támogatás engedélyezett maximális szintjét. "Az EU kohéziós politikájával és az Európai Tanács azon óhajával összhangban, hogy legyen kevesebb, de célirányosabb állami támogatás, az új iránymutatások fókusza a kibővített unió leghátrányosabb helyzetű régióira helyeződik át, a versenyképesség javítása és a zökkenőmentes átmenet szükségességének egyidejű figyelembe vételével" - derül ki a bizottság Brüsszelben kiadott közleményéből.
Neelie Kroes versenypolitikai biztos a döntéssel kapcsolatban úgy nyilatkozott: "Az iránymutatások igazságos egyensúlyt teremtenek a különböző érintett érdekek között, támogatják kohéziós célkitűzéseinket, és elősegítik azt, hogy az állami támogatási cselekvési terv kevesebb, de célirányosabb támogatásokra összpontosítson. Nagy örömömre szolgál, hogy időben végeztünk az iránymutatások felülvizsgálatával ahhoz, hogy a tagállamok elkészíthessék a 2007-2013 közötti időszakra vonatkozó regionális fejlesztési stratégiáikat." A jelenleg - 2006-ig - érvényes iránymutatások szerint az EU lakosságának 52,2 százaléka él regionális állami támogatásra jogosult régiókban, ebből 34,2 százaléknyi a legmagasabb támogatási kulcsokra (40-50 százalék) jogosult, a többi 10-20 százalék támogatásra. Az új iránymutatások a regionális állami támogatásban részesülő hányadot a népesség 43,1 százalékában határozzák meg.
Az új szabályok szerint az egy főre jutó átlagos GDP (hazai össztermék) 75 százalékát el nem érő térségek a legmagasabb támogatási kulcsokra, valamint működési támogatásra (például a vállalatok folyó kiadásainak csökkentését célzó regionális támogatásra) is jogosultak. A legkülső régiók egyedi hátrányaik miatt - GDP-jük arányától függetlenül - ugyanilyen hátrányos helyzetűnek minősülnek. Az úgynevezett statisztikai hatás által érintett régiók - amelyek GDP-je nem éri el átlagosan a régi 15 EU-tag GDP-jének 75 százalékát, de meghaladja a jelenlegi teljes EU GDP-jének 75 százalékát - átmenetileg hátrányos helyzetben lévő státust élveznek, helyzetüket 2010-ben felülvizsgálják.
A GDP 75 százalékát meghaladó régiók esetén a tagállamok alacsonyabb (10-15 százalék közötti) kulcsok mellett utalhatnak ki regionális támogatásokat azon területek javára, amelyeket a nemzeti regionális fejlesztési politikával összhangban maguk állapíthatnak meg, de nem szabad túllépniük egy bizonyos legnagyobb népességi lefedettséget, és be kell tartaniuk néhány minimális feltételt a visszaélések megelőzésére. Átmeneti intézkedéseket terveznek 2010-ig azokra a régiókra, amelyek esetén a legnagyobb mértékben csökkennek a támogatási kulcsok, valamint 2008-ig azokra a régiókra, amelyek az új iránymutatások alapján elvesztik támogatási jogosultságukat.

MTI - fideszfrakcio.hu