A GVH a 79 vállalkozás véleményére alapozott vizsgálata során azt kívánta felderíteni, hogy az árampiac liberalizációját követően milyen okok hátráltatják a villamosenergia-piacon a gazdasági verseny fejlődését. A GVH szerint a szabad versenytől elvárható kedvező hatások nem jelentkeztek olyan mértékben, mint ahogy azt a szakértők várták.
A modell ugyan alkalmas volt arra, hogy a verseny megjelenjen a szektorban, de egyben akadályozza a valódi verseny kialakulását - mutat rá a GVH vizsgálata.
A villamosenergia törvény 2003. január 1-jén hatályba lépett rendelkezései révén kezdődött meg a magyarországi villamosenergia-piac liberalizációja. A részleges piacnyitás keretében az úgynevezett feljogosított fogyasztóknak módjukban áll megválasztani, hogy kitől vásároljanak villamos energiát.
A vizsgálati jelentésben a GVH javasolja, hogy meg kell vizsgálni a hosszú távú áramvásárlási megállapodások versenykorlátozó hatásait, ki kell kényszeríteni a kapacitástöbblet piacra vitelét és kezdeményezni kell a regionális piac kialakítását.
A GVH fontosnak tartja, hogy a kettős vertikumból adódó diszkriminációs lehetőségeket a versenyfelügyelet megvizsgálja, új szabályrend szülessen a határkeresztező kapacitások használatára, fokozódjon a fogyasztók piaci tájékozottsága, és készüljenek versenypiaci elemzések.
A GVH a közleményben tudatja, hogy a jelentés tervezete a GVH honlapján megtalálható, dokumentumot a hivatal nyilvános vitára bocsátja. Az írásbeli észrevételeket 2006. január végéig lehet megtenni.
MTI - fideszfrakcio.hu