Az OTP Bank névleges tőkéjének 1,3-szorosáért, 14,21 millió euróért vette meg a Niska bankát, a vételárat hatvan napon belül kell kifizetni. A magyar vásárló vállalta, hogy három hónapon belül ajánlatot tesz a kisebbségi részvényeseknek, részvényenként legalább olyan áron, mint amilyet az államnak fizetett értékpapíronként.
A Niska bankara három pénzintézet - azt OTP-n kívül az Erste Bank és a szlovéniai Nova Ljubljanska Banka - pályázott, de kötelező érvényű ajánlatott csak az OTP tett. A bank többségi állami tulajdonának megvételéről november 9-én kezdődtek meg a tárgyalások.
A Niska banka nagyság tekintetében a 28-ik Szerbiában, az ország dél- és délkeleti részén 24 bankfiókja van, a szerbiai piaci részesedése 0,7 százalékos, 520 személyt foglalkoztat. Az egyik legrégebbi szerbiai pénzintézetről van szó, amelyet 1894-ben alapítottak.
A szerződés aláírása után Dinkic elégedettségét fejezte ki amiatt, hogy a Niska banka olyan pénzintézet kezébe kerül, amely tapasztalata és tekintélye jelentős mértékben hozzájárulhat a szerbiai bankszolgáltatások minőségének és versenyképességének javításához.
Dinkic szerint az OTP Bank üzleti tervében egyebek mellett az szerepel, hogy az elkövetkező három évben legalább 20 millió eurót fektet be a szerbiai bankpiacon, harminc új fiókot és száz pénzkiadó automatát nyit. Dinkic szerint az OTP célja az, hogy 5-10 százalékos piaci részesedést hasítson ki a szerbiai pénzpiacban, amihez - tette hozzá - komoly befektetéseket kell foganatosítani, hiszen a Niska bankával csak 0,7 százalékos piaci részesedésre tett szert a magyar bank.
Wolf elégedettségét fejezte ki a Niska banka megvásárlásával kapcsolatosan, rámutatott arra, hogy a szerbiai bankpiac - és egészében a gazdaság az egyik leggyorsabban fejlődő Európában. A szerb kormány és a jegybank szerinte nagyon sikeres erőfeszítéseket tett a szerbiai pénzpiac és bankrendszer fejlődése érdekében, rendkívül nagy a szerbiai bankok iránti külföldi érdeklődést. Az OTP Bank számára nagy kihívást jelent a szerbiai piacra való jutás, mert a versenytársak is nagyon jó és fejlett bankok, és komoly szándékaik vannak.
Wolf László hangsúlyozta, hogy a nagy konkurencia ellenére a Niska bank megvétele csak az első lépés az OTP Bank szerbiai terveinek megvalósításában. Hangsúlyozta, hogy a bankcsoport nem csak egy bizonyos régióra összpontosít Szerbiában, hanem az egész országra, és jelen szeretne lenni Észak-Szerbiában, Belgrádban és délen is. Az OTP terjeszkedése attól függ, hogy milyen sikereket ér el a privatizációk és vásárlások során.
A vezérigazgató-helyettes közölte az MTI-vel, hogy az OTP Bank egyelőre nem kezd "agresszív" bankfióknyitásba és -építésbe Szerbiában, ez nem lenne szerinte ésszerű, amíg nem dőlt el két másik privatizációs pályázat sorsa. Az OTP Bank a Vojvodjanska banka és a Panonska banka megvétele iránt is érdeklődik, és Wolf szerint fél éven belül kiderülhet, hogy ki vásárolhatja meg e két bank többségi állami tulajdonát.
A távirati iroda kérdésére válaszolva Mladjan Dinkic emlékeztetett arra, hogy az OTP mellett Vojvodjanska banka megvételére 10, a Pannonska banka megvételére 9 külföldi bank pályázik, nagyon erős európai pénzintézetekről van szó, ezért "kemény konkurencia" dönti el azt, hogy ki lesz a győztest. Dinkic biztos abban, hogy a rendkívül erős konkurencia miatt a szerb állam jó árat kap. A Vojvodjanska bankának 6,2, a Panonska bankának 1,7 százalékos részesedése volt az idén júniusban a szerbiai pénzpiacon.
Wolf szerint a szerbiai piac iránti nagy érdeklődés az ország, a kormány és a gazdaság iránti külföldi bizalomról tanúskodik. Dinkic hangsúlyozta, hogy az elmúlt másfél évben - amióta zajlik a szerbiai bankok privatizációja - egyetlen egy panasz és kifogás sem érkezett az érdeklődők részéről, ami valóban ritkaszámba megy Szerbiában.
Az idei év eleje óta a Niska bankán kívül a Jubanka, a Kontinental Banka és a Novosadska Banka került külföldi kézbe. A Jubankára az OTP Bank is pályázott sikertelenül.
MTI - fideszfrakcio.hu