A bukaresti Új Magyar Szó szerdai számában terjedelmes interjút közölt Markó Bélával a román koalíciós kormány egyéves mérlegéről, az RMDSZ részvételéről a kormányzati munkában, valamint a magyar-magyar viszonyról.
Ez utóbbi témáról az egy évvel ezelőtti magyarországi népszavazással kapcsolatos kérdésre adott válaszában a vezető romániai magyar politikus kifejtette: "Ami akkor történt, bebizonyította: a politikában nem szabad az érzelmekre hagyatkozni. Magyar-magyar viszonylatban is az érdekeket kell megmutatni: azt, hogy Magyarországnak miért lenne érdeke állampolgárságot adni több millió határon túli magyarnak. Azért, mert ez szellemileg, kulturálisan, de akár gazdaságilag is megerősíti Magyarországot. Én ebben hiszek. A másik tanulsága a referendumnak, hogy aki a politikában felelősséget vállal, ne próbálja a felelősséget visszahárítani a választókra. Ezt négyévenként kell megtenni, nem menetközben. Nem vagyok népszavazás-ellenes, hisz a népszavazás a demokrácia része. Maga a parlamenti választás is egyfajta népszavazás. De akit megválasztanak, azt azzal bízzák meg, hogy a szükséges döntéseket maga hozza meg".
A határon túli magyar közösségek és Magyarország közötti kapcsolatokról szólva Markó Béla rámutatott: ő továbbra is problémának látja, hogy a határon túli magyar közösségek támogatásában nincs stabilitás. A támogatási rendszer ki van szolgáltatva a különböző kormányok ötleteinek, átcsoportosításoknak, átszervezéseknek, költségvetési viták hullámveréseinek. Éppen ezért tanulság, hogy amit például törvény szabályoz, annak működnie kell, akármilyen ínséges is a költségvetés. Ilyen szempontból például működik, bár késésekkel, a státustörvényhez kapcsolódó húszezer forintos támogatás. "Jól emlékszem még arra az időre, amikor csak terveztük, ma pedig már nagyon sok erdélyi szülő számít erre a pénzre, úgy érzi, hogy neki ez kijár, s ez rendben is van. Beindult a Sapientia magánegyetem; vannak viták, hogy mennyi pénzt kapjon, de azért a nagyságrend már megvan. És év végére a Szülőföld Alap is nekilendült" - mondta.
A bukaresti magyar lap munkatársának arra a felvetésére, hogy "ami a késés vagy átszervezés miatt Magyarországról nem érkezik meg, azt más forrásokból kell előteremteni", illetőleg hogy "honnan jön több pénz: a magyar vagy a román költségvetésből?" Markó ezt válaszolta: "Arányaiban Magyarországról, de ha hozzászámítjuk, hogy az idén egyházainknak, iskoláinknak kormánytartalékból sokmilliárdos támogatást tudtunk adni, tehát ha a tervezett költségvetés fölötti
összegekről beszélünk, akkor ma már valószínűleg több az, ami a román költségvetésből érkezik. Ez nem jelenti azt, hogy nincs óriási szükség a Magyarországról érkező támogatásokra".
MTI - fideszfrakcio.hu