Malcolm Wicks brit energiaügyi államminiszter szerint a brit gázellátásban nem fenyeget rövid távú fennakadás, de a kontinentális gázpiacon bekövetkező árhatásokat óhatatlanul megérzik a brit fogyasztók is.
Bár a liberalizált brit gázpiacon a lakossági fogyasztók is több kiskereskedelmi ellátó között választhatnak, a szolgáltatók a nagybani beszerzési árak meredek emelkedésére hivatkozva tavaly 20-30 százalékkal emelték áraikat. A lakossági fogyasztók zöme a decemberi számlával együtt értesítést is kapott ellátójától arról, hogy 2006-ban további drágulás várható.
Az Npower, a legnagyobb angol-walesi lakossági energiaszolgáltató hétfőtől 14,5 százalékkal emelte a gáz, és 13,6 százalékkal az áram kiskereskedelmi árát. A Scottish and Southern Energy 13,6 százalékos gáz-, és 12 százalékos áramáremelést jelentett be. A British Gas, a legnagyobb nagybani gázszolgáltató maga is közleményben jelezte, hogy elkerülhetetlenek az újabb áremelkedések, mivel szeptember óta 40 százalékkal emelkedett a földgáz nagybani piaci ára.
A hétfői The Times azt írta: a Belgium és Nagy-Britannia között húzódó Interconnector gázvezetéken az erős téli brit kereslet miatt jelenleg Nagy-Britannia felé áramlik a gáz, de ha Németország kereslete megugrik, az az európai szolgáltatókat elvben arra is késztetheti, hogy megfordítsák a vezetékben a gáz irányát, ami "súlyos áreszkalációhoz" vezethet a brit piacon.
Nagy-Britannia egyelőre 90 százalékban önellátó földgázból északi-tengeri lelőhelyei révén; a fennmaradó 10 százalék zöme Norvégiából érkezik. Az északi-tengeri mezők hozama azonban már most is hanyatlik, és szakértők egyetértenek abban, hogy Nagy-Britannia hamarosan nettó gázimportőrré válik.
A konzervatív The Daily Telegraph hétfői kommentárja szerint amikor Oroszországot a 90-es években felvették a vezető ipari hatalmak csoportjába - amely így egészült ki G7-ről G8-ra -, mindenki lekicsinylően úgy tekintett rá, mint a gyakornokra, akit "beengedtek a nagyfiúk közé, hogy jegyzeteljen".
Mára azonban az ország hatalmas olaj- és gázkincse megadta Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, amire oly régen vágyott: a bizonyos félelemmel vegyes külföldi tiszteletet - áll a legnagyobb jobboldali brit napilapban.
A The Daily Telegraph szerint az orosz energiától egyre jobban függő európai országok úgy döntöttek, hogy szemet hunynak Putyin önkényuralmi túlkapásai felett, amelyek révén Oroszország mára gyakorlatilag egypárti állammá lett, a sajtószabadság jelentős részét felszámolta és szigorú ellenőrzés alá vonta a civil társadalmat.
A nyugati kormányilletékeseket azonban elsősorban annak első jelei aggasztják egyre inkább, hogy Oroszország kész politikai fegyverként használni energiahordozóit - áll a brit lap cikkében.
Egy név nélkül idézett nyugati diplomata azt mondta a Telegraphnak: eljöhet az az idő, amikor Oroszország egész Európát sakkban tudja tartani energiahordozóival, ha úgy látja jónak.
MTI - fideszfrakcio.hu