Magyarországnak 2008-ra legföljebb 3 százalékra kellene csökkentenie államháztartási hiányát a GDP-hez képest, ha 2010-ben csatlakozni akar az euróövezethez.
Az EU végrehajtó testülete azonban ezúttal sem ajánl semmilyen pénzügyi szankciót Magyarország ellen, hanem nyolchónapos határidőt javasol majd a program feljavítására, a Reuters látta dokumentum szerint.
Az új programnak szeptemberben kellene készen lennie, vagyis az áprilisban vagy májusban esedékes választások után, írta a hírügynökség.
Az Európai Bizottság nyilatkozata szerdán várható, együtt a hasonló programokért Csehországnak, Szlovákiának, Dániának, Finnországnak és Svédországnak kiosztandó dicséretekkel, írta a hírügynökség. Ezen belül Szlovákia és Csehország figyelmét azonban felhívják majd a költségvetési programok további szigorítására.
A magyar konvergencia-program tervezett értékelésében a bizottság úgy véli - a Reuters szerint -, hogy Magyarország nem közölt részleteket arra nézve, miként csökkenti hiányát az euróövezeti tagsághoz szükséges, 3 százalék alatti értékre a GDP-hez képest 2008-ig.
"Mivel a programból hiányoznak a szükséges specifikációk és mennyiségi adatok..., a program költségvetési alapállása a jelek szerint nem összeegyeztethető a deficittúllépés korrigálásával 2008-ig", idézett a dokumentumból a hírügynökség.
A bizottság állásfoglalásáról az EU pénzügyminiszteri tanácsa mondja ki a végső szót. Állásfoglalásában az EU bizottsága azt javasolja, hogy a magyar kormány szeptember 1-ig készíthesse el a konvergencia-program konkrét részletekkel javított változatát.
- A (bizottsági) konvergencia-jelentés tartalma azt jelenti a gyakorlatban, hogy a bizottság szeptemberig nem tesz semmit (Magyarország ügyében) - mondta egy nevének elhallgatását kérő bizottsági illetékes a Reutersnek. - Ha szeptemberben az új jelentés nem lesz kielégítőbb, akkor valaki esetleg majd megnyitja a vitát a kohéziós alapokból való kiutalások felfüggesztésére - tette hozzá az illetékes.
Mivel Magyarország nem tagja az euróövezetnek, a 3 százalékos deficithatár megsértéséért nem fenyegetik afféle közvetlen pénzbírságok, mint az euróövezeti tagokat - köztük a fő szabálysértő Németországot és Franciaországot, habár az európai növekedési és stabilitási paktum szerint járó szankciókat eddig velük szemben is elvetette a miniszteri tanács -, azonban a segélyeket esetleg megkurtíthatja az EU.
MTI - fideszfrakcio.hu