fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kóka 2010-ig mindent eladna
2006. január 10., 11:23
Ma száz olyan cég van állami kézben, amelyeket a következő ciklusban privatizálni kellene - jelentette ki a Napi Gazdaságnak adott tegnapi interjújában Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter. A felvetés lényegében a teljes magyar közszolgáltatás eladását jelenti, amivel még a szocialisták sem értenek egyet - írja a Magyar Nemzet.

Kóka János szerint el kellene adni a Volán - társaságokat, a MÁV egyes részeit, a Magyar Villamos Művek Rt.-t, a Földhitel és Jelzálogbank Rt.-t, valamint a Szerencsejáték Rt.-t. A miniszter kifejtette: e cégeket a magántőke is tudja működtetni, tőzsdei bevezetésük a tőkepiacot is élénkítené. "Esetükben nem látom be, miért is kellene azokat kizárólagos állami tulajdonban tartani" - állapította meg a politikus.

Papcsák Ferenc fideszes országgyűlési képviselő - a miniszter kijelentéseire reagálva - a Magyar Nemzetnek elmondta, a Fidesz évek óta következetesen hangoztatja, hogy semmi ne indokolja a még meglevő állami vagyon eladását. Esősorban ott fontos a magyar állami tulajdonosi jogosítványainak fenntartása, ahol a nemzetgazdasági örökség védelméről van szó. A közvagyont minden állam megőrzi és gyarapítja. Az pedig nem igaz - fejtette ki a képviselő -, hogy egy demokratikus országban az állam nincs jelen a különféle közszolgáltató cégekben. Papcsák példaként említette, hogy Portugáliában a közúti személyszállító cégeket visszavették állami tulajdonba, mert azok magánosítása sikertelen volt. Mint mondta: kizárólag a költségvetés mohósága indokolhatja az utóbbi három évben zajló hazai kiárusítást.

A politikus kiemelte: jó lenne, ha Kóka János egyeztetne a miniszterelnökkel e témában, mert Gyurcsány Ferenc korábban azt mondta, nem adják el a Volán-társaságokat és Szerencsejáték Rt.-t sem. A képviselő emlékeztetett arra: a szocialista frakció is megszavazta, hogy a Szerencsejáték Rt. állami tulajdonban maradjon.

A Fidesz pedig tavaly nemzeti vagyonszerződés megkötését kezdeményezte, amelynek értelmében kétharmados törvényhez kötnék a MÁV, a Volán, a posta, a repülőterek, az autópályák teljes vagy részleges privatizációját. Éppen azért tették ezt a javaslatot, mert azt tapasztalták, hogy az utóbbi időben jelentősen felgyorsult a magánosítás, szélsőséges méreteket öltött az emberek mindennapjait érintő, kockázatos kiárusítás. A nemzeti vagyonszerződés a szélsőséges privatizáció megfékezésére jelent garanciát. Az elmúlt tizenöt esztendőben a nemzeti vagyon kilencven százalékát eladták - mutatott rá a képviselő a Gazdasági, Fejlesztési és Együttműködési Szervezet (OECD) adataira .

Magyar Nemzet - fideszfrakcio.hu