Konkrét és szerkezeti jellegű intézkedéseket, "a program költségvetési stratégiájának részletezését" tartalmazó program-kiegészítést vár Magyarországtól szeptember elsejéig az Európai Bizottság az euróövezetbe lépést megelőző felkészülésről szóló konvergencia programról szerdán kiadott értékelésében. Joaquín Almunia gazdasági és pénzügyi biztos sajtótájékoztatóján jelezte: a bizottság elégedett a programban szereplő célkitűzésekkel, de az eljuttatott dokumentumból számos részlet hiányzik. Brüsszel időt kíván adni Magyarországnak arra, hogy a választásokat követően az új kormány kidolgozza ezeket a részleteket, ezért javasolja a szeptemberi határidőt - tette hozzá. A szerdai közlésekből az is kiderül, hogy uniós szankció nem fenyegeti Magyarországot. A testület felkérte a kormányt, tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy idei és későbbi államháztartási célkitűzéseit teljesíteni tudja. Azt ugyanakkor a testület elismerte, hogy a decemberben benyújtott frissített magyar program "többéves keretet tartalmaz arra, hogy a túlzott deficit 2008-ra korrigálható legyen", "bár a tervezettnél rosszabb államháztartási kimenetel valószínű".
A bizottság - amelynek véleménye a közeljövőben a tagországok pénzügyminiszterei elé kerül - jelezte, olyan intézkedéseket vár, amelyek teljes összhangban vannak az ország középtávú kiigazítási pályájával. Az EU "kormánya" a sajtóközlemény szerint azt javasolja a miniszteri tanácsnak, hogy "kérjék fel Magyarországot az aktualizálás átdolgozásának szeptember 1-jéig történő benyújtására". "Örömömre szolgál, hogy a ma megvizsgált programok legtöbbje összhangban áll az átdolgozott növekedési és stabilitási paktum követelményeivel. Egyes országok az előírtnál ambiciózusabb középtávú célkitűzéseket állapítanak meg államháztartásuk vonatkozásában, és ez örvendetes fejlemény" - nyilatkozta Almunia közleményében, amely a magyar mellett a cseh, a szlovák, a dán és a svéd programra is vonatkozott. "Ami Magyarországot illeti, a program átdolgozása új lehetőséget biztosítana azon stratégia tisztázására, amely a költségvetési konszolidációt hitelessé és egyben fenntarthatóvá is tenné."
"Valószínűsíthető makrogazdasági forgatókönyv feltételezése mellett, amely a programidőszak vége felé meglehetősen kedvezővé válik, az aktualizálás a tanács ajánlásával összhangban megerősíti a túlzott hiány kiigazításának 2008-ra kitűzött határidejét, a hiányt a becslések szerint a GDP 6,1 százalékának megfelelő 2005-ös értékről 2008-ra 1,9 százalékra kívánják csökkenteni. A strukturális intézkedéseknél azonban hiányoznak a szükséges mennyiségi meghatározások az intézkedések rövid és hosszú távú költségvetési hatásainak megítélésére" - áll a közleményben.
"A múltbeli teljesítmények alapján a költségvetés a programban előre jelzettől eltérően is alakulhat. Emiatt alá kell támasztani, részletezni kell a program költségvetési stratégiáját, hogy biztosítani lehessen a túlzott hiány 2008-ra történő kiigazításával való konzisztenciát" - értékelte a bizottság, amely szerint "a program nem határoz meg középtávú célkitűzést a költségvetési egyenlegre nézve. Középtávú célkitűzésre a program költségvetési előrejelzései alapján sem lehet következtetni."
"A népességelöregedés becsült költségvetési terhei miatt a magyar államháztartás fenntarthatóságát jelentős kockázat övezi. Az államháztartás fenntarthatósága kockázatainak csökkentése érdekében emiatt az államháztartás középtávú, jelentős mértékű konszolidálására és a költségvetési egyenleg erősítésére van szükség" Brüsszel szerint. Tavaly novemberben a tagországokat képviselő tanács arra a következtetésre jutott, hogy a magyar kormány által tervezett intézkedések nem elégségesek a 2005-re és a 2006-ra tervezett hiány elérésére. A Bizottság felkéri a tanácsot, szólítsa fel Magyarországot, hogy az szeptember 1-jéig nyújtsa be konvergencia programjának aktualizálását, amelyben azonosítani kellene a Magyarország középtávú hiánycsökkentési pályájával teljes mértékben konzisztens konkrét és strukturális intézkedéseket.
MTI - MNO - fideszfrakcio.hu