Az ÁKK adatbázisából kiderül, a térségünkhöz tartozó versenytársaink adósságait lényegesen alacsonyabb áron hajlandók finanszírozni a külföldi befektetők.
A magyar adósság finanszírozásának drágulása szakértők szerint eddig mintegy húszmilliárd forintos pluszköltséget okozott az államkasszának, ám ha a kedvezőtlen folyamat idén sem javul, akkor éves szinten mintegy negyven milliárd forintos kiadásemelkedéssel kell számolni.
A befektetői piacokon a hazánk iránti bizalmatlanságot jól érzékelteti, hogy a magyar állampapírok esetében a hároméves irányadó hozam jelenleg 6,5 százalék körüli, miközben a csehországi referenciahozam mindössze 2,6, a szlovák pedig 3,3 százalék, azaz versenytársaink jóval kevesebb költséggel tudják finanszírozni adósságukat.
Az állampapírpiacon bekövetkezett romlást Borbély László András, a ÁKK vezetője a Magyar Nemzetnek azzal indokolta, hogy a Magyarország számára meghatározó piacokon is kamatemelés történt az elmúlt időszakban: az USA központi bankja három alkalommal, egyenként 25 bázisponttal, az Európai Központi Bank pedig egy alkalommal, 25 bázisponttal emelte meg az irányadó kamatot. Borbély hangsúlyozta: mivel hazánk kis, nyitott gazdaság, ezért az állampapírok hozamaira kül- és belföldi tényezők egyaránt hatnak.
A magyar államadósság finanszírozásának veszélyeire eddig számos nemzetközi intézet figyelmeztetett, különösen azután, hogy Európa legnagyobb hitelminősítő intézete tavaly decemberben ismét leminősítette hazánkat. A térség egyik legnagyobb befektetőházának számító Dresdner Bank legutóbbi jelentésében megállapította, veszélyben van hazánk stabilitása, mivel az államháztartási hiány olyan magas, hogy az középtávon már nem finanszírozható. A Fitch Ratings az idei évre a külső finanszírozási igényünk meredek növekedését jósolta. Hasonlóan vélekedett a világ egyik vezető pénzintézete a JP Morgan is, amelynek egy korábbi előrejelzése szerint hazánk idei kötvénykibocsátásánál a feltörekvő országok közül csak Törökország bocsát ki nagyobb összeget.
A magyar államadósság dráguló finanszírozására legutóbb a Financial Times is felhívta a figyelmet: a lap szerint az állampapírpiacon tapasztalható romlás a 2005-ös kormányzati hiánycél jelentős túllépésének tavaly szeptemberi bejelentése óta tart, az államkötvény-értékesítési adatok ugyanis azt jelzik, a kormány ara kényszerült, hogy magasabb kamatprémiumot kínáljon a befektetőknek.
Magyar Nemzet - fideszfrakcio.hu