Bódis András írása a Heti Válasz 2002. október 11-i számában
"Medgyessy Péter bábfigura, a háttérben Kovács László MSZP-elnök keveri a lapokat. Ha győznek, biztosan ő lesz a nagyfőnök" - írták a választások előtt fantáziadús publicisták. A kreatív jobboldaliak értettek a szóból: plakátokat készítettek a Medgyessyvel bábjátékot űző Kovácsról, és falra ragasztották a szocialista politikusok képét. A baloldali kormány megalakulása után hamar kifakultak ezek az oszlopdíszek; készítőik ma már láthatják: Medgyessy nem rendeli alá magát a külügyminiszterkedő pártelnöknek. Sőt EU-ügyekben - Kovács helyett - egyre inkább Horn Gyula exkormányfőre támaszkodik. Az önkormányzati voksolás előtti hajrában a nyilvánosság előtt még tusmentesnek tűnik a Medgyessy-Kovács-csörte. A háttérben azonban erős a csatazaj. Erre utal, hogy a miniszterelnök stratégiai tanácsadójává nevezte ki eddigi ideológiai trénerét, az MSZP-közeli vállalkozók egyik nagyágyúját, Gyurcsány Ferencet, aki 2000 ősze óta hangoztatja: Kovácsnak át kell lépnie saját árnyékát. Hozzáteszi: a pártelitnek távoznia kellene, mert - bár vitathatatlan érdemeket szerzett a szociáldemokrata arculat megteremtésében - képtelenné vált az MSZP dinamizálására. A KISZ-elöljáróból a többmilliárdos vagyonnal rendelkező Altus-cégbirodalom vezérévé avanzsált Gyurcsány másfél éve azt is megvallotta: a szocialista párt sorsa rövid távon "pár tucat befolyásos ember kezében van". A pár tucatot képviselő Altus-vezér üzeneteinek rezüméje egyértelmű: Kovácsnak mennie kell!
Az MSZP ismerői tudni vélik: Gyurcsány szava az utóbbi időben felértékelődött, egyesek szerint a "bábokat" éppen ő mozgatja. Tavaly például megálmodta, hogy a vele korábban üzleti kapcsolatokat is ápoló Medgyessy lehet a Kovács László és Németh Miklós közt őrlődő szocialisták megmentője, kormányfőjelöltje. (Három éve az Altus Consulting Kft. és a Gresham-beruházóknál is érdemeket szerzett Medgyessy Tanácsadó Kft. közösen nyerte el a pécsi önkormányzat tanácsadói tenderét.) Miután a párt rábólintott a kiszemelt aspiránsra, Gyurcsány kilenc hónapon át - a választásokig - irányította Medgyessy kampánycsapatát. Az MSZP győzelme után az újdonsült miniszterelnök habozás nélkül kormánytanácsadóvá minősítette át az Altus-birodalom első emberét. Majd szeptember 23-án a Népszabadságban megjelent Az új szociáldemokrácia című - az MSZP "szocdem projektjének" irányelveit taglaló - kiáltvány, természetesen Gyurcsány Ferenc tollából. Egyes szocialisták szerint a Medgyessy-Gyurcsány duó akkor nyújthatná a maximumot, ha a háttérideológus-szervező végre előlépne a homályból, és pártelnökséget vállalna. (Többen úgy látják, a negyvenegy éves Gyurcsány - Medgyessy karrierjének leáldozása után is - esélyes kihívója lehet Orbán Viktornak.)
A kormányfő bizalmasának számító Szili Katalin hamar felvette a Gyurcsány-fonalat. A Magyar Hírlapnak két hete úgy nyilatkozott: a következő év fordulat lesz a szociáldemokrácia történetében. Kitűnő alkalom lesz arra, hogy "végleg levetkőzzük magunkról az utódpártiságot" - mondta a házelnök, majd hozzátette: nem kizárt, hogy a párt nevét is megváltoztatják (ám az MSZP rövidítés megmarad). Az előremenekülő-művész hírében álló Kovács László sem maradt adósa a szociáldemokrata szóra gerjedő szocialistáknak, sőt élére állt az újító törekvéseknek. Egy nappal a Szili-nyilatkozat után kijelentette: "Eljött az idő, hogy egy kongresszus kimondja, ez már a Magyar Szociáldemokrata Párt". Kovács szerint a pártnak a keserű emlékeket idéző Köztársaság téri székházából is ki kell lakoltatnia magát, és nem késhet tovább az MSZP megfiatalítása sem. (Információink szerint a pártelnök leginkább Juhász Ferenc honvédelmi miniszterre támaszkodna a fiatalítás során.)
Az MSZP szociáldemokratizálódását rossz szemmel nézik a "történelmi" jelzővel illethető szociáldemokrata párttöredékek. Először a Sztankovánszki Tibor vezette Szociáldemokrata Párt tett kísérletet, hogy elejét vegye a szocialista térhódításnak. A Kéthly Anna és Peyer Károly örökségét őrző szocdemek megkísérelték bejegyeztetni a Magyar Szociáldemokrata Párt nevet, ám elutasították kérelmüket. Sztankovánszki szerint a bíróság döntése után az MSZP is hiába kísérletezik a névcserével. (Az MSZP számára tehát nemigen kínálkozik más lehetőség, mint egyesülni a szocialisták parlamenti frakciójában ülő Kapolyi László fémjelezte Magyarországi Szociáldemokrata Párttal, és az MSZDP rövidítést MSZP-re cserélni.) A Heti Válasz értesülése szerint október 2-án Kodreán Istvánné, a Kapolyi vezetette párt budapesti elnökének neje is bejelentette pártalapítási szándékát a Fővárosi Bíróságon. Úgy tudjuk, Kodreánné vonzalmát a Magyar Szociáldemokrata Párt elnevezés iránt az táplálja, hogy - több fővárosi MSZDP-taghoz hasolóan - megorrolt Kapolyira, amiért az a kelleténél közelebb kormányozta szervezetét a "nagytőke pártján álló MSZP-hez". A hazai szociáldemokrácia hagyományait ápolók különösen rossz szemmel nézik, hogy az MSZP-frakcióban a volt MSZMP-, illetve KISZ-felsőapparátus még mindig nyolcvan fővel képviselteti magát.
A Gyurcsány-féle szocdem manifesztum azonban nem számol a történelmi örökösök véleményével, sőt Kéthly Annáékra sem hivatkozik. Elutasítja a skandináv típusú jóléti állam koncepcióját (melyet a szociális szolgáltatások és az alanyi jogú támogatási formák sokasága ural), s helyette a Tony Blair-féle "playboy-szociáldemokrácia" felé nyit. A hagyományos baloldali értékeket - a szabadságot, az egyenlőséget és a szolidaritást - nem kívánja megtölteni tartalommal, inkább elismeri a liberális közgazdászok által hangoztatott axiómákat: "A harmadik évezred gazdaságpolitikája akkor lehet sikeres, ha összhangot képes teremteni a gyors gazdasági fejlődés megkövetelte tőkekoncentráció és globális erőforrás-elosztás követelményei, valamint a még elviselhető elosztási elvek között. A jövedelemelosztásnak vannak korlátai: ezek közé kell beszorítani a humánus és szociális célokat" - foglalható össze a Gyurcsány-modell.
Az "új szociáldemokrácia" társadalomképe a kormány jelenkori gyakorlata alapján még nem körvonalazódik. A kabinet eddig ugyanis jórészt száznapos kézből etetésekre, 19 ezer forintos egyszeri "kárpótlásokra" fordította energiáját. Közben megszületett a demokratikus Magyarország citromdíjas - a matéria dicséretét sugalló - szocialista kampányszlogenje is: "Több pénzt az embereknek!"
Fejtő Ferenc Párizsban élő történész 1996-ban megjelent könyvében úgy fogalmazott: az MSZP-t olyan pártnak tartja, melynek az egyik lehetősége a szociáldemokrácia, a másik pedig, hogy opportunista kormánypárttá alakul. Ez utóbbi esetben "a szocializmusnak a rövid távú, pragmatikus részét vállalja, csak elhanyagolja a szocialista moralitást, a szocialista szellemiséget, a hosszú lejáratú tervezést." "Mert ami a szocialistát a konzervatív vagy liberális személyiségektől megkülönbözteti (...) az a politika moralizálásának szenvedélye" - állítja Fejtő. Az "új szocdem" hírében álló Gyurcsány korábbi írásaiban nem rejtette véka alá: neki nagyon fontos a pénz, így nem hisz azokban, akik morálisan akarják megváltani a világot.
Fotó: MTI