B. A. írása a Heti Válasz 2002. október 11-i számában
A mai Altus-tulajdonos az egykori KISZ-ranglétra csaknem minden szintjét bejárta. Így 1989 januárjára a sajtó már csak túlnyújtott mondatokban tudta megragadni Gyurcsány "lényegét". Egy hír a sok közül: "A KISZ Központi Bizottsága társadalompolitikai területért felelős titkárrá választotta a 28 esztendős Gyurcsány Ferencet, a KISZ Pécs városi bizottságának első titkárát, a KISZ KB egyetemi-főiskolai tanácsának elnökét." A szárnyát bontogató politikus kifejezte reményét, hogy hazánk az MSZMP vezetésével válik demokratikus intézményrendszerű, szocialista értékeket középpontba állító országgá. Pártszeretete később arra is alkalmassá tette, hogy betöltse a KISZ romjaiból éledő Demisz alelnöki tisztét. Sőt az ifjúsági szervezet képviseletében 1989 júniusában ő írhatta alá a nemzeti kerekasztal-tárgyalások megkezdéséről szóló megállapodást. Alig száradt meg a tinta a dokumentumon, a radikális reformer Gyurcsány búcsút intett a Demisznek, és Új Nemzedék néven mozgalmat alapított. Olyan fiatal vállalkozókat gyűjtött maga köré, akik nyomást akartak (és tudtak) gyakorolni a hatalomra. Az Új Nemzedék végül kitörölte magát a történelemből; a nyomásgyakorlók szétszaladtak, majd évekkel később az Altus Rt.-ben újra randevút adtak egymásnak.
Időközben nyoma veszett a KISZ-, illetve Demisz-vagyon jelentős részének. Ezzel párhuzamosan Gyurcsány is gyarapodni kezdett: alapozásként - több ifimozgalmár rosszallása ellenére - megtartotta a KISZ KB-titkárként elnyert két és fél szobás lakását. A kilencvenes évek elején aztán a privatizációs tanácsadással, vállalatátalakítással foglalkozó Creditum Pénzügyi Tanácsadó Kft. kötelékében tűnt fel az egykori pártifjú. A párt- és a szakszervezeti vagyon értékelésével is bíbelődő cégben fontos feladatok várták. Megbízást kapott az MSZMP balatonaligai üdülőkomplexumának értékesítésére kiírt pályázat megszervezésére, később pedig az Állami Vagyonügynökséget képviselhette néhány átalakuló részvénytársaságban. A legnagyobb KISZ-vállalatként ismert Ezermester Úttörő és Ifjúsági Kereskedelmi Vállalat 1993-as végelszámolásával már vállalkozását, az Altus Rt.-t bízták meg.
A tíz éve alakult Altus alaptőkéje 750 millió forint, egyedüli tulajdonosa Gyurcsány Ferenc. Az induláskor az Rt.-hez vezető tanácsadóként csatlakozott az MSZMP politikai bizottságának egykori tagja, az idősödő pártnemzedékhez tartozó volt Taurus-vezér, Tatai Ilona, valamint Jagiellowicz Györgyné, a Taurus egykori gazdasági vezérigazgató-helyettese. A Gyurcsány-Tatai-Jagiellowiczné trojka már a Creditumban egymásra talált, s a bizalmi légkör azóta kikezdhetetlen. Altus-beli pozícióikat rendszeresen cserélgetik: jelenleg Gyurcsány a felügyelőbizottság elnöke, Tatai fb-tag, Jagiellowiczné pedig vezérigazgató. A Horn-kormány megalakulásáig az Altus-hálózatot erősítette Kiss Elemér - egykori és mostani - kancelláriairányító is. Az idők során a céghez csapódott még a KISZ-szóvivőként ismertté vált Szilvásy György (ma az ifjúsági, 1994 és 1998 között a környezetvédelmi tárca közigazgatási államtitkára), az ifjonci párthevületre szintén örömmel emlékező Rákosi Ferenc, továbbá az ugyancsak KISZ KB-tag Bakos Sándor, Baja Ferenc egykori személyi titkára. Gyurcsány idővel anyósát, Apró Piroskát - Horn Gyula exkormányfő volt kabinetfőnökét - is közel engedte a vállalathoz, így együtt örülhettek az Altus-birodalom privatizációs sikereinek.
A cég 1994 januárjában olcsón felvásárolt kárpótlási jegyekkel megvette a Gép- és Technológiaszerelő Rt. 350 millió forintos részvénytőkéjének 50,1 százalékát. Az Altus igazi privatizációs kalandja azonban csak a Horn-érában kezdődött. A Hungalu Rt. magánosítását követően a hazai alumíniumipar életképes társaságainak jelentős része Gyurcsányék tulajdonába került. Később, az úgynevezett egyszerűsített privatizáció keretében - Medgyessy Péter akkori pénzügyminiszter hozzájárulásával - 1995 végén könyvérték alatt került az Altushoz a Perfekt Pénzügyi Szakoktató és Kiadó Vállalat. Ezek után senkit nem lepett meg, hogy a magánosított Perfekt első tanévnyitóján Medgyessy mondta a "bátorító" beszédet. (Később a Perfektben ért össze az MSZP és az SZDSZ gazdasági holdudvara. Az rt. igazgatóságában helyet szorítottak - a szabad demokraták által alapított City-Ház Kft. "függetlenített" utódcége - a City-Ház Rt. vezérigazgatójának, Gáti Péternek. Rajta kívül az elnöki székbe küldött Virág Attila is a liberális vonalat erősítette a Perfekt fedőnevű "közös vállalatban". A Tocsik-ügy kirobbanásakor Virágot az ÁPV Rt. - SZDSZ által delegált - igazgatósági tagjaként ismerhették meg a hírfalók.)
A pénzügyi tanácsadással, alumíniumgyártással, illetve szakoktatással foglalkozó Altus helyet kért a gumivilágban is. Az rt. még 1994-ben részesedést szerzett a Taurus-csoporthoz tartozó leányvállalat, a Béta-Roll Kft. nevű hengergumírozóban, majd további gumiipari érdekeltségekre is szert tett. Összegezve: az állami vállalatok 1994 és 1998 közötti magánosítása során a Gyurcsány-cég - kormányzati hátszéllel - száz lábra állhatott. Úgy tűnik azonban, a privatizációról nem lehet leszokni. A 2002-es kormányváltás után az Altus-agyak egy része újra az eladás előtt álló állami vállalatok élére került. A Perfekt Rt.-s kötődésű Tunyogi László a Hungexpo igazgatósági elnöki székét kapta, Apró Piroska pedig a Postabank felügyelőbizottságában találta magát. Az ugyancsak privatizációra kész Budapest Airport Rt. igazgatósági elnöke szintén Apró lett. (A Ferihegyi repülőtér üzemeltetését végző társaság partnercége, a Malév Rt. sem maradt Altus-Perfekt-katona nélkül. A MSZP és az SZDSZ posztosztói a Malév felügyelőbizottsági elnöki tisztét Virág Attilának adták.)
A kormányfő stratégiai tanácsadója, Gyurcsány Ferenc - bizalmasain keresztül - tehát újra közel került a privatizációhoz, és várhatóan a kormányzati megrendelések sem kerülik el cégeit. Ám a politika és a gazdaság összefonódásának látszatát kerülendő Gyurcsány a nyáron - papíron legalábbis - túladott a Perfekt Rt.-n. A vevő, az Erdős Ákos nyomdaipari vállalkozó többségi tulajdonában álló Láng Kiadó és Holding Rt. azonban nincs fényévnyire az Altus-birodalomtól. Tatai Ilona férje, Szilas Ádám - aki 1992-ben férőhelyet és anyagi támogatást is nyújtott az Altus indulásához - ugyanis régi üzlettársa Erdősnek. Gyurcsány Perfekt-tulajdona tehát valószínűleg nem vész el, sőt át sem alakul.