fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az európai bizottság is a szupermonopólium létrejöttét segítette
2006. január 19., 19:40
Energiapolitika 2000 Társulat 2005. júniusában a "Meg kell védeni a magyar energiapiacot az E.ON szupermonopóliumtól" c. állásfoglalását eljuttatta az Európai Bizottságnak, amelyben kifejtettük, hogy az E.ON-MOL gázüzletág tranzakció engedélyezése ellentétes az EU piaci irányelveivel, amelynek lényege a monopolhelyzetek kialakulásának megakadályozása.

Hangsúlyoztuk, hogy az európai gáziparban is egyre jelentősebb érdekeltségekkel rendelkező E.ON Európa három legnagyobb villamos energia társaságának egyike; Magyarországon pedig három áramszolgáltatónak és a debreceni kombinált ciklusú gázerőműnek a tulajdonosa, s sajtóhírek szerint növelni igyekszik a villanytermelésben való részesedését is. Ez azért veszélyes, mert — szemben a MOL-al, amelynek a villamos piacon nem voltak érdekeltségei — az E.ON-nak a villanyszolgáltatás alaptevékenysége, amit a gázüzletág fog támogatni. A gázüzletág birtokában az E.ON a fogyasztók számára kedvezőtlenül befolyásolhatja a villany szolgáltatás és a távfűtés árait is, hiszen a villamosenergia-termelés 40 százalékát a gáztüzelésű erőművek adják, a távfűtés pedig csaknem teljes mértékben földgázbázisú. A vizsgálat során úgy tűnt, hogy a Bizottság osztja aggályainkat.

A közelmúltban azonban kiderült, hogy engedélyezte a E.ON-nak a hazai gázrendszer nagy részére vonatkozó vásárlását, s a tranzakció létrejött. Ennek következtében a Panrusgáz Rt.-ben lévő 50 százalékos MOL rész, vagyis az orosz gázimport (felerészben), a MOL Földgáztároló Rt. és a MOL Földgázellátó Rt. teljes mértékben az E.ON kezébe kerül. A Bizottság feltételül szabta, hogy a kitermelt hazai földgáz 50 százalékát és további egymilliárd köbmétert piacon, versenytárgyalás útján viszonteladóknak kell értékesítenie, illetve továbbadnia az E.ON-nak. Ez azt jelenti, hogy a teljes mennyiség 83 százalékára terjed ki az E.ON monopóliuma.

A bizottság nem korlátozta az E.ON-nak sem a magyarországi, sem a térségben meglévő más földgáz és villamos energia termelő-szolgáltató érdekeltségeit, s a további terjeszkedést sem tiltotta meg. Megnyílt tehát a lehetősége a földgáz ellátástól a villamosenergia-termelésen keresztül a villanyszolgáltatásig terjedő szupermonopólium létrejöttének. A Bizottság szerint szabályozott árakon és feltételekkel biztosítania kell a hozzáférést mások számára is a gáztárolókhoz.

Kérdés, hogy lesznek-e más szereplők, hiszen a hazánkba irányuló jelenlegi orosz gázimport is az E.ON befolyása alá kerül, s a Közép-kelet Európát elkerülő 2010-re tervezett orosz- német tenger alatti közvetlen földgázvezeték is 25 százalékában az E.ON tulajdonában lesz, miáltal a jelenleginél is nagyobb külföldi monopólium jön létre, tovább korlátozva a magyar fogyasztók érdekeinek érvényesítési lehetőségét.

2006. január 16.
Energiapolitika 2000 Társulat


MTI - fideszfrakcio.hu