Az egyik létszámcsökkentési javaslat a Madarász Utcai Gyermekkórház és a Heim Pál Gyermekkórház összevonásának következménye. A leépítés elsősorban a műszaki és gazdasági területeken dolgozókat érinti. Az előterjesztés szerint az orvosok közül a Madarász utcai kórház minőségi vezetője és a Heim Pál kórház orvos-igazgatója válik meg az intézménytől.
A Szent László Kórház esetében az intézmény vezetői kérték a leépítést. Erre az ágazatban tavaly bevezetett úgynevezett teljesítménykorlát miatt kényszerülnek: ennek következtében ugyanis folyamatos a veszteség.
Az, hogy még hol és hány ember elbocsátása várható, egyelőre kérdéses, az azonban biztos: folyamatosan érkeznek az igények, hogy a főváros biztosítsa ennek forrását. - Az intézmények többsége elsősorban gazdasági okokból kényszerül megválni dolgozóitól, ez alkalmanként újabb komoly terhet is jelent - mondja Havas Szonja, az egészségügyi bizottság szocialista alelnöke. - Kórházanként több tízmillió forint a dolgozók végkielégítése, nyugdíjazása. Volt olyan főorvos, akinek az elbocsátása egyedül hétmillió forintba került. Vannak ugyan lehetőségek a terhek csökkentésére, de a főváros is legfeljebb ötven százalékig kap állami segítséget - mondja az alelnök. Azt, hogy a teljes ágazatot sújtó teljesítménykorlátozás melyik intézménynek mennyit hoz majd, nem tudni, ahogy az is bizonytalan: a februárra kért intézkedési tervek megoldhatják-e legalább részben a gazdasági gondokat. A szakemberek szerint ráadásul a racionalizálás miatti átszervezések anyagi ügyeinek rendezése sem megoldott. Azaz, ahol egy-egy szakellátás megszűnt vagy átalakult, azt a finanszírozás nem követte. A Szent János Kórház például "leadta" tüdőgyógyászati kapacitását, de az ágyak egy részét - ahol ez az ellátás korábban folyt - megtartotta, s azokon rehabilitációs, illetve krónikus ellátást végez. Ennek fedezetére azonban az egészségbiztosító nem csoportosított át forrásokat, így ez gyakorlatilag folyamatos veszteséget termel.
Népszabadság - fideszfrakcio.hu