Az avatóünnepséget a Magyar Kultúra Napjának előestéjén, mintegy kétszáz ember jelenlétében tartották a ma már szlovákok lakta faluban, ahol Mikszáth gyermekéveit töltötte, s melynek egykori lakóiról számos alakját is mintázta. Szklabonya 1910-ben, még az író halálának évében felvette a Mikszáthfalva nevet, de csak kilenc évre: a monarchia összeomlása és Csehszlovákia megalakulása óta a falu már az egykori magyar névalakjára emlékeztető Sklabiná nevet viseli.
Az egykori Nógrád megye északi végein fekvő faluban az író szülőháza más gazdák kezén már sok évtizeddel ezelőtt az enyészeté lett, de egy, az író szülei által később lakott szklabonyai házban a Csemadok jóvoltából 1977-ben Mikszáth-emlékház létesült, és újra akadt gondozója a háztól karnyújtásnyira levő temetőben az író kishúga, Mikszáth Mariska sírjának is. A ház a rendszerváltás után sem maradt gazdátlan: a nógrádi magyar kultúrtörténeti emlékek megőrzéséért tevékenykedő Ipoly-menti magyarok buzgalmából ugyan talpon maradt, de pénz híján még az állagmegóvásra sem futotta az erejükből, mígnem a Szlovák Nemzeti Múzeum felügyelete alatt néhány éve létesült pozsonyi székhelyű intézmény, a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeuma (SZMKM) vette védnöksége alá, ugyanúgy, mint a közeli Alsósztregova (Dolná Strehová) Madách-kúriáját és a Tragédiát megalkotó Madách Imre sírját.
A SZMKM a szlovák kulturális tárca és a magyar Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma anyagi támogatásának és számos más intézmény - a Petőfi Irodalmi Múzeum, az Országos Széchenyi Könyvtár, a Szlovák Nemzeti Könyvtár (SNK), a Magyar Tudományos Akadémia - szellemi, tárgyi segítségének köszönhetően felújíthatta és emlékházzá rendezhette be a szklabonyai Mikszáth-házat. Csáky Pál, a szlovák kormány miniszterelnök-helyettese a szombati avatóünnepségen arról beszélt: magyarok és szlovákok közös erkölcsi feladata odafigyelni a két népet értelemszerűen és letagadhatatlanul összekötő szellemi örökségre, kulturális hagyományra. "Nógrádot és az Ipoly mentét ilyen nagyságokkal és kincsekkel bőségesen meghintette a Magyar Génius, s ha már így intézte, akkor nekünk ezt kötelességünk tisztességgel és alázattal megőrizni" - mondta Csáky az ünnepség után az MTI-nek. A Mikszáth-emlékház avatóünnepségén Koncz Erika, a NKÖM helyettes államtitkára és Bíró Ágnes, a szlovák kulturális tárca államtitkára is szólt az egybegyűltekhez.
Az eseményen Győrffy Csaba pozsonyi magyar nagykövet, Krasztev Péter, a pozsonyi Magyar Kulturális Intézet igazgatója, Peter Maráky, a Szlovák Nemzeti Múzeum főigazgatója és az emlékház létesítésében részt vevő magyar és szlovák intézmények képviselői is jelen voltak.
MTI - fideszfrakcio.hu