A régebbi EU-tagországoknak április végéig dönteniük kell arról, hogy feloldják e májustól a kelet-európai új tagokat ma még sújtó korlátozásokat a munkavállalók beengedésének terén. Ezt a döntést kívánja megkönnyíteni az Európai Bizottság abban a jelentésben, amelyet a tervek szerint február 8-i ülésén hagy jóvá. Az unióban a döntést megelőzően heves lobbizás indult be a kelet-európaiak részéről annak érdekében, hogy minél több EU-tagállam feloldjon minden korlátozást.
A tizenöt régebbi tagállam közül jelenleg tizenkettő alkalmaz kvótákat vagy más korlátozó eszközöket az újak külföldre igyekvő munkavállalóira. Erre - nemzeti döntésének megfelelően - még további 3 vagy - a három év múlva esedékes újabb felülvizsgálat fényében - akár 3+2 évig szerződésben biztosított lehetősége van. Várhatóan azonban csak kevés ország fogja kitölteni a teljes hétéves átmeneti időszakot - Kelet-Európában azt remélik, hogy egyik sem.
Az EU-tagországok munkaügyi miniszterei a hét végén tartottak informális találkozót Ausztriában. Ezt követően Csizmár Gábor foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter - aki tárgyal Spidlával - úgy vélte, idén is lesz legalább 1-3 ország, amely valószínűleg teljesen megnyitja a munkaerőpiacát. Európai parlamenti képviselők szerint ilyen lépés - a már nyitott piacú Svédország, Írország és Nagy-Britannia mellett - Finnországtól, Portugáliától, esetleg Belgiumtól várhatók, de egyes források Spanyolországot is említik. Akik bizonyosan nem változtatnak a jelenlegi helyzeten, azok közé tartozik Németország, illetve az EU-t jelenleg elnöklő Ausztria.
A cseh Spidlát - aki maga is korlátozásokkal sújtott országból érkezett Brüsszelbe - magánemberként nyilván nem kell győzködni arról, hogy az új államoknak fontos lenne az akadályok mielőbbi felszámolása. Uniós biztosként azonban a többi tagállam véleménye is köti a kezét. Brüsszelben a héten a bizottság azt jelezte, hogy a közelgő jelentésben a testület pozitív mérleget von meg a munkaerőmozgás eddigi folyamatáról, de nem tesz ajánlást a számos országban meglévő korlátozások feloldására.
Az akadályok felszámolásának érdekében élénk lobbizás folyik az Európai Parlamentben is. A héten a cseh, a szlovák, a szlovén, a lengyel és a magyar szocialista EP-delegáció vezetője írásbeli nyilatkozatot adott ki, amelyben a szabad munkaerő-áramlás biztosítását sürgették, azt hangsúlyozva, hogy a munkavállalók szabad áramlása az EU egyik alapvető joga, amelynek minden tagállamra vonatkoznia kell.
MTI -fideszfrakcio.hu