fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Dráma a felvidéki magyar színjátszásban
2006. január 24., 21:53
Egyre kevesebb pénz jut a szlovákiai magyar kultúrára, aminek következtében a csőd szélére sodródhatnak a felvidéki magyar színházak. Szlovákia a Magyar Koalíció Pártjának minden törekvése ellenére sem szívesen támogatja a magyar kultúrát, hiába a színvonalas program, és a sok közönségsiker-darab, a két legnagyobb felvidéki magyar színház komoly anyagi problémákkal küzd - tudni meg az esztergomi Hídlap legújabb számából.

Kollár Péter, a Kassai Thália Színház igazgatója nem bizakodó a jövőt illetően.
A Hídlapnak elmondta, hogy ugyan kapnak állami, illetve önkormányzati támogatást, mégis ez csak egyharmada annak az összegnek, amit egy hasonló méretű magyarországi színház kap a magyar államtól. Ez persze nem elég a színház költségeire, ezért kénytelenek pályázatokat írni és a megnyert összegekből kipótolni a hiányt. A helyzet azért is nehéz, mert a novemberi választások miatt elhúzódott az idei költségvetés elkészítése, így még most, január vége felé sem tudják, hogy miből, mennyiből kell az idén gazdálkodni. Kollár Péter hozzátette, a kassai színházban főállásban dolgoznak a színészek, de fizetésük rendkívül alacsony. Átlagosan 11 ezer koronát, azaz körülbelül hetvenezer forintot kapnak havonta, de ez bruttó összeg, a levonások után jó, ha hétezer koronát, azaz ötvenezer forint körüli összeget hazavisznek. A szlovák színészek fizetésénél ez körülbelül 30-40 százalékkal kevesebb.
Hasonlóan borúsnak látja a jövőt a Komáromi Jókai Színház igazgatója, Tóth Tibor is. Szerinte a megyei önkormányzat támogatása csupán negyven százaléka egy hasonló kaliberű magyarországi színházénak, ami semmire sem elég. Tóth Tibor hozzátette, tizennyolc állandó színész dolgozik a társulatban, évente hét bemutatót tartanak, és 170-180 előadást nézhet meg a közönség - vagyis teljes kihasználtsággal dolgoznak. A fizetések itt valamivel jobbak, mint a kassai teátrumban, átlagosan tizenháromezer koronát, azaz körülbelül 80-90 ezer forintot kapnak a színészek, de ez függ attól, hogy ki mennyi és milyen nehéz szerepeket játszik. Tóth Tibor azt is elmondta összehasonlításképpen, hogy a színház Karácsonykor három-négyezer korona prémiumot tudott adni a társulat tagjainak, míg a pozsonyi Nemzeti Színház harmincezer koronás jutalmat osztott ki a színészei között. Leginkább a megyei vezetőktől függ egy adott színház sorsa, mivel nem minden megye költ ugyanannyit a kultúrára, ráadásul a magyar hivatalnokokat novemberben kisöpörték a képviselő-testületből, így most "négy szűk esztendő" elé néz a színház - fűzte hozzá Tóth Tibor.
Bíró Ágnes szlovákiai kulturális államtitkár kérdésünkre elmondta, hogy a kissebségi színházak mind a megyei önkormányzatokhoz tartoznak, az állam csak pályázatokkal tudja támogatni őket. Igyekeznek viszont mindig segíteni a színházakat. Bíró Ágnes hozzátette, valóban kevés pénzből gazdálkodnak a magyar teátrumok, de szerinte az államin kívül uniós forrásokból vagy alapítványoktól is kaphatnak támogatást. Ezen kívül 2006-tól bérre és bérjellegű kiadásokra is felhasználhatók a pályázatokon nyert összegek, illetve támogatják a színházak megyehatárokon kívüli programjait is.
Ebben az évben június 22. és július elseje között rendezik meg Kisvárdán a Határon Túli Magyar Színházak 18. Fesztiválját, melyre minden határon túli színházi társulat meghívót kapott. A Kassai Thália Színház és a Komáromi Jókai Színház is biztosan szerepel majd a rendezvényen. A tíznapos fesztiválon egyébként több mint negyven darabot láthat majd a zsűri és a közönség, emellett szakmai tanácskozást is tartanak színházi vezetőknek, rendezőknek.

Forrás: Hídlap